כניסה לרשומים

   :
 
להרשמה  |  שכחתי סיסמא
שמיים
כתוב כתבה
מגזין שמים

דרגות באתר 'שמים'

עורך

כתב בכיר

כתב צעיר בכיר

כתב פעיל

כתב צעיר פעיל

כתב

כתב צעיר

טור אישי

טור אישי צעיר

גולש

גולש צעיר

 

 

 

 

 

 

 

לעניות דעתי הקובעת / בין חינוך לאילוף

תקציר

מפני שהייתי מדריך בתנועת נוער מהשישית ועד השמינית, ומפני שבגיל לא רחוק מגיל תיכון ישנם

חברה שמתחתנים ונעשים הורים, התחלתי להרהר בשאלה: מהו חינוך?
מפני שהייתי מדריך בתנועת נוער מהשישית ועד השמינית, ומפני שבגיל לא רחוק מגיל תיכון ישנם חברה שמתחתנים ונעשים הורים, התחלתי להרהר בשאלה: מהו חינוך?

מתוך מחשבה על שאלה זו עלו לי שאלות נוספות כגון מיהו מחנך וכיצד מחנכים.

 

כמובן שהתשובה לשאלה הראשונה תהיה הבסיס לשאלות האחרות, על כן נעסוק בעיקר בשאלה הראשונה.

 

בתחילת דרכי חשבתי שלמחנך צריכה להיות דמות של "ילד טוב ירושלים" וכל מעשי המחנך מטרתם לגרום לילד להתנהג כמו ה"ילד טוב ירושלים" שציירנו לעצמנו, וכמובן שצריך לגרום לילד להיות כזה כמה שיותר מהר. מתוך ראייה זו התחלתי במסע (מסע צלב) של הערות ועונשים שחשבתי שיגרמו לילד להתכווץ לגודל הרצוי, בדומה לדפיקות עם פטיש על ראש מסמר בכדי שיכנס עד העובי הרצוי. אך במציאות זה לא הועיל. הילד לא השתנה.

 

מתוך כך חיפשתי דרכים שיביאו לכך שהילד יתנהג כ"ילד טוב ירושלים", אם לא היום אז מחר ואם לא מחר אז מחרתיים. ובחשבי זאת לא הוקעתי את מעשי הילד בפניו אלא ניסיתי להסביר לו מדוע המעשים שלו אינם טובים ומדוע הוא צריך להפסיק אותם. כמובן שאת תוצאות דרך זו איני יכול לדעת, כי לא הגדרנו לה זמן שבו התוצאות צריכות להגיע.

 

ובכל זאת, הגעתי למסקנה שהעניין הוא אחר לחלוטין, וחינוך מטרתו לתת לילד כלים לפתח את עצמו ולהביא לידי ביטוי את נקודת נשמתו בתוך מסגרת של ערכים. מתוך נקודת מבט זאת עיקר מעיינינו צריכים להיות נתונים לנתינת כלים לילד לפתח את עצמו ולמצוא בעצמו את הנקודות הטובות (שהן העיקריות) תוך כדי הגדרת גבולות גזרה.

 

לאחר מכן עלתה במחשבתי שאלה: מהו ההבדל בין אילוף לחינוך? וחשבתי שאולי זאת התשובה: חינוך פירושו הכוונה והדרכה של פיתוח האישיות בתוך מסגרת של ערכים, ואילו אילוף פירושו לגרום לבעל חיים או אדם לעשות מעשים מסוימים ולא לעשות מעשים אחרים.

 

דרג את הכתבהדירוג כתבה לעניות דעתי הקובעת / בין חינוך לאילוף: 4 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
5 מדרגים

עוד בגיליון סיוון תשע"ג

עבור לתוכן העמוד