נחל עמוד ונחל מירון

תקציר

טיולי מים בצפון הם אטרקציה במיוחד בחודשי הקיץ. אם אתם מחפשים טיול מים המתאים לכל המשפחה, בכל עונות השנה אך במיוחד בעונת הקיץ החמימה, המסלול בנחל עמוד עליון ונחל מירון הוא בשבילכם.
כ"ה תמוז ה'תשע''ו
נחל עמוד ונחל מירון

נחל מירון ונחל עמוד

 

קצת על המקום:

נחל מירון, השופך את מימיו לנחל עמוד, הוא חלק מאגן הניקוז של הגליל המזרחי העליון. נחל מירון זורם בתוך שמורה יפהפייה, ונשפך בהמשכו אל תוך נחלץ שמהלכים בתוך הנח, מהלכים בין בוסתנים, נוף מרהיב ועוצר נשימה והרבה ירוק.

בנחל עמוד, ממשיכים להסתובב באותה הפסטורלי, שכעת מצטרפים אליה גם המים הזורמים, בריכות השחייה הטבעיות והדבר שממנו בלתי אפשרי להתעלם - עמוד הסלע הבולט בשטח. השילוב בין המים לחורש מאפשר לשלל צמחים לגדול באזור.

כיצד להגיע?

הגישה לנחל עמוד היא מכביש כרמיאל-צומת מירון, כקילומטר וחצי מצפון למושב כפר שמאי (כביש 866, בין סימני קילומטרים 41-40) [1]. כביש באורך קילומטר פונה מזרחה ומגיע לרחבת החניה [2]. מהרחבה יורד שביל רגלי המסומן בצבע אדום אל הנחל.

המסלול:

המסלול מתחיל ליד תחנת משטרה בריטית מבטון ששמרה על מי הנחל, ששמה עין א-טינה. לאחר ירידה לא קצרה נגיע לטחנת קמח שהופעלה בכוח המים לצורך טחינת קמח עד תחילת המאה העשרים. הטחנה נמצאת בסמוך למעיין המזין את הנחל – עין יקים [3]. מכאן יש אפשרות ללכת בצד ימין או בצד שמאל של האפיק. לא משנה באיזה מהם תבחרו עכשיו, אך בדרך חזרה בחרו באפשרות השנייה כדי ליהנות משתיהן.

 

ממשיכים מזרחה עם הנחל. לאורך הנחל יש בוסתנים יפים שבעבר השתייכו לערביי הסביבה. הם מושקים מתעלות של מי הנחל ומבריכות בטון. עבודת התחזוקה של הבוסתנים, נעשית על ידי אנשי רשות הטבע והגנים שבדומה, לנעשה בסטף, משתמשים בכללים הפשוטים של חקלאות טראסות קדומה.

 

בדרכנו נפגוש במבטשה – בית מלאכה לעיבוד צמר, מלאכה שבה נהגו לעסוק יהודי צפת. המבטשה, בדומה לטחנת הקמח, משתמש בכח המים להניע את כפות העץ הגדולות שחבטו בצמר, אחד משלבי ההכנה שלו.

 

בדרך נפגוש בבריכות מים רבות. מומלץ לעצור ולשכשך (לפחות את הרגליים), אך חשוב ביותר לא להשאיר זבל.

 

גם אם לא באתם באביב, רוב הסיכויים שתמצאו מיני פרחים רבים המקשטים את הנחל. בנחל עמוד מצוי הריכוז הגדול ביותר בארץ של קיסוס החורש, המשתרג על גדרות ועצים וקירות סלע. במדרונות הגאיות צומחים ריכוזי הדס. אך ייחודו הצמחי של נחל עמוד לא תם בצמחיו, יש בו גם חורש ים-תיכוני סבוך ומפותל, בתה טיפוסית במדרונות, וערבת חד-שנתיים למרגלות הצוקים במורד הנחל. גם צומח הערוץ הולך ומשתנה. חלקו העליון של הנחל, באזור המעיינות, שופע דלבים וערבות. עם התמעטות המים, משתלטים ההרדופים, ובאזורים היבשים צומח רק שיח אברהם ובשכנות לו השיזף.

 

אחרי כ-15 ק"מ מגיעים לבריכות שכווי [4], מקום המפגש בין שני הנחלים. כאן אפשר לנוח, להתרחץ במים ובייחוד להנות מהצל שעצי הדולב המזרחי הענקיים מטילים – הדולב הוא גדול עצי הבר של הארץ. בקטע זה יש הרבה משוכות צבר ועצי תאנה, רימון וזית, כליל החורש וגם עצי ער אציל, המוכר יותר בשמו העממי דפנה.

 

בעקבות המים, גם בעלי חיים רבים מגיעים לאזור. פרט לדורבנים, חזירי בר, שפני סלע, תנים, שועלים וחוגלות, בעבר ניתן היה לראות גם את הנמר הגלילי, תת מין לא גדול. לצערנו הנמר האחרון שתועד במקום ניצוד בשנת 1964.

 

אפשרויות להמשך המסלול

 

מכאן, ישנן מספר אפשרויות להמשיך את המסלול:

1.זו שבוחרים בה לרוב: לחזור באותה דרך למעלה, אבל בצד השני של הנחל, ומשם בחזרה למגרש המכוניות.

 

2.לעלות בחזרה לרכבים בדרך מעט שונה: לאחר כ-200 מטר, בשעה שהולכים חזרה מבריכות שכווי, ישנו שביל המסומן בסימון שבילים אדום [5] המוביל לעבר משטרת א-טינה.

 

3.להמשיך בנחל עמוד עד לכביש עכו-צפת, או אפילו עד לשפך הנחל לכנרת (בשני המקומות צריך להשאיר רכב מראש). בדרך אפשר לראות את העמוד המפורסם שעל שמו נקרא הנחל.

 

4.להמשיך מזרחה עם הסימון הירוק עד עין זיתים וביריה, שם ניתן להשאיר מכונית.

 

5.להמשיך עם נחל עמוד דרומה במסלול השחור עוד כ-4 קילומטרים ולטפס מזרחה עם השביל הכחול לצפת (מסלול מומלץ, משם אפשרית החזרה גם בעזרת תחבורה ציבורית).

 

מחירי הכניסה לשמורה:

•מבוגר: 29 ₪, ילד: 15 ₪ | מבוגר בקבוצה: 23 ₪, ילד בקבוצה: 14 ₪

•סטודנט: 25 ₪ | אזרח ותיק:  ₪ 15

 

טלפון האתר לבירורים: 04-6999984.

*המידע והתמונות לקוחים מהאתר טיולי

דרג את הכתבהדירוג כתבה נחל עמוד ונחל מירון: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

עוד מסלולים ואטרקציות

עבור לתוכן העמוד