נחל שילה

 השומרון ובנימין הם מהקומות היפים בארץ, אך דלילים במטיילים.

בכתבה זו נסקור טיול בנחל שילה שהוא אחד המסלולים היפים באזור בנימין. נפרט על הליכה בחלק הראשון של הנחל, חלק זה נימצא בסמוך לישוב שילה ולתל שילה המקראית.

 

נלך בשביל של 3.2 ק''מ ההולך בין הישוב שילה לעלי.

משך המסלול הוא בין שלש לארבע שעות הליכה.

בסוף המסלול נגיע למעין עמוק יפה וצלול, שווה קפיצה.

 

הטיול מתחיל בחניון הסמוך לצומת שילה הנמצא על כביש שישים (ראה דרכי הגעה בסוף הכתבה), מהחניון נרד מערבה, דרומית לכרמי הגפנים של היישוב שילה, לאחר הליכה קצרה מתחלפים כרמי הגפנים במטע זיתים, ואחר הליכה נוספת בארוץ הנחל ובמדרונות טרשים.

כ- 600 מ' מנקודת ההתחלה, באזור קצה מטע הזיתים, נראית מערה בולטת ללא עניין מיוחד. בקרבת המערה נמצא שילוט הכוונה המפנה אותנו למכלאת צאן ובורות אגירה. כאן נמצא בור מים יפה בגדה הצפונית, ולצידו שקתות עתיקות. הירידה לבור מסוכנת ולא מומלצת.

נמשיך בירידה באפיק הנחל, נגיע לצומת שבילים ירוק-כחול. נמשיך במורד הארוץ עד שנפגוש דרך עפר המגיעה ממורד הנחל. מכאן ועד לנקודת הסיום נלך עוד כ700 מטר בשביל עפר רחב ונוח להליכה. בסוף המסלול נגיע למעין עין עוז.

המעין נובע מתוך מערה קטנה הנשפכת לברכה יפה ועמוקה (עומק של כ1.7 מטר) מעין זה שופץ לזכרו של הראל עוז בן-נון הי''ד, בנו שנרצח בפיגוע ביצהר לפני כ14 שנה. (על שמו גם הישוב גבעת הראל הנמצא בסמוך).

לאחר שנתרענן במים הקרים של המעיין נלך שוב בשביל המסומן בכחול, לאחר הליכה של כחצי ק''מ בדרך המסומנת נגיעה לסוף המסלול הנמצא בצומת עלי.

מנקודה זו קל לחזור לצומת שילה ע''י תפיסת טרמפים.

 

נקודות מענינות נוספות באיזור:

1.הישוב גבעת הראל: כאמור, ישוב זה הוקם על שמו של הראל עוז בן-נון, בישוב תצפית יפה על האזור, מזבח קדום ומרכז מבקרים קטן העוסק בהכנת יין (בתיאום מראש).

2. תל שילה: מקום המשכן והמרכז הרוחני של ישראל במשך 369 שנה. במקום עתיקות, מרכז מבקרים, חזיון אור-קולי (בתיאום מראש) ומסעדה (בתיאום מראש). הגישה למקום מהישוב שילה .

3. מעיין הגבורה: במקום נביעה הזורמת לתעלה קטנה, התעלה נשפכת לשתי בריכות עגולות ויפות. מצומת שילה יש ללכת בשולי הכביש הליכה של כ700 מטר לכוון שילה עד שמגיעים בסמוך לבית קברות של הישוב עלי. משם יש המשך בדרך עפר מסומנת שחור (משובשת אך עבירה לכל רכב בנסיעה זהירה) כ- 800 מ' נסיעה מהכביש עד למעיין.

איך מגעים?

ברכב:

המסלול מתחיל בצומת שילה הנמצא על כביש 60 [כביש גב ההר] בסמוך לישוב שילה.

לצומת שילה אפשר להגיע מירושלים ע'י נסיעה על כביש שישים היוצא מפסגת זאב. והן מכוון אריאל על ידי נסיעה מהיציאה המזרחית של העיר [היציאה של המכללה] שם נרד לכיוון רחלים, מרחלים נפנה ימינה לכיוון עופרה, ניסע עוד כ10 דקות עד שניראה משמאלנו את הישוב שילה.

בצומת שילה נפנה ימינה ומיד שמאלה לכוון חניה גדולה לפני הכניסה למסלול (רצוי להחנות את הרכב בכניסה לישוב שילה ומשם לחזור ברגל לצומת שילה בהליכה של כחמש דקות עד חזרה לצומת).

מרחק הנסיעה הוא כ- 70 ק"מ מתל אביב לצומת שילה, וכ- 40 ק"מ מהגבעה הצרפתית בירושלים לצומת שילה.

נקודת הסיום היא בצומת עלי.

בטרמפים:

ניסע לכוון הישוב שילה ונרד בצומת שילה, מירושלים טוב לתפוס טרמפים מהטרמפיאדה של הגבעה הצרפתית (אפשר להגיע ברכבת) עד שילה, או לעפרה ומשם להמשיך בטרמפ נוסף לשילה.

מהמרכז: יש להגיע עד היצאה המזרחית של אריאל (ליד המכללה) ומשם טרמפים לישוב שילה, אפשר לרדת בצומת עלי ומשם להמשיך לשילה.

תחבורה ציבורית: אפשר ליסוע בקו 148 מאריאל או מירושלים עד הכניסה לישוב שילה ומשם לחזור ברגל בהליכה של כעשר דקות.

דרג את הכתבהדירוג כתבה נחל שילה: 4 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
33 מדרגים

עוד מסלולים ואטרקציות

עבור לתוכן העמוד