"עינת ותהמת יצאים בבקעה ובהר"- טיול בבקעה.

הבקעה הוא אזור מדברי שלם מלא במקומות יפים אך ריק ממטילים. אזור זה נמצא יחסית קרוב למרכז הארץ ולכן הוא יכול להתאים למי שרוצה מסלול מדברי ליום אחד.

בכתבה זו הבאתי שני מעינות יפים הנמצאים באזור זה, מסלולים נוספים באזור אפשר למצוא תוך הספר "ההר הטוב הזה – מסלולים ואתרים בדרום השמרון", מספר זה נלקח גם הכתבה.

 

עינות פצאל:

עיינות פצאל הם מהמעיינות הגדולים בבקעת הירדן. המעיינות יוצרים סביבים נווה מדבר מרשים ומימהם זורמים בין עציו. בעבר,מי המעיין זרמו לבריכת ענק מהתקופה הרומית ששטחה 45X45 מטר ועומקה כ-8 מטר. בשנים האחרונות הטו הבדואים את הזרימה לצרכיהם והבריכה נותרה רקה וגלמודה. מקור השם פצאל הוא מפצאל אחי הורדוס. בשנת 40 לפנה''ס צרו הפרתים בשיתוף עם מתתיה אניטיגונוס על ירושלים שהייתה בשליטת הורקנוס, ואיתו הורדוס ופצאל. הורדוס אניטיגונס ופצאל התבצרו בירשולים. בין הורדוס לפצאל פרץ ויכוח חריף, הורדוס דרש להמשיך ולהילחם ואילו פצאל תמך בניהול משא – ומתן עם הפרתים. פצאל יוצא מהעיר עם הורקנוס כדי לנסות להגיע לאיזשהו הסכם עם הפרתים, מיד לאחר צאתו הפרתים כורתים את אוזנו של הורקנוס ובכך מטילים בו מום שלא יאפשר לו להיות הכהן הגדול. פצאל מבין שטמנו לו מלכודת והוא מטיח את ראשו בסלע ומתאבד. הורדוס מצליח להימלט ולאחר שהוא חוזר וכובש את האזור בעזרת הרומים הוא מקים ישוב בבקעת הירדן לזכר אחיו פצאל וקורא לו פצאליס.

 

איך מגעים:

במחסום גיתית נפנה ימינה לכיוון פצאל. קצת לפני שמתחילה הגדר של מושב פצאל

(כ-500 מטר לפני הפנייה למושב), נפנה ימינה לכביש אספלט צר עליו ניסע כ- 3 ק''מ לעיינות פצאל.

 

עין עוג'ה - המגלשה של עוג'ה 

מעיין גדול הנמצא לקראת סוף ואדי עוג'ה ונובע בכול ימות השנה (בסוף הקיץ הנביעה נחלשת). סביב המעיין גדלים עצי תאנה, דקלים, קני סוף, ואליו באים עשרות בעלי כנף וגם יונקים, כגון קרקלים וצבועים כדי להרוות את צימאונם. בימי שישי המעיין משמש כמקום הבילוי המרכזי לערביי הסביבה שבאים למקום בהמוניהם.

במי בית שני זרמו מי המעיין לשתי אמות מים – אחת לבקעה מצפון לירחו שהייתה מלאה עצי דק , והשנייה הובילה את מיי המעיין לעיר ארכילאיס שאותה בנה ארכילאיס – יורשו של הורדוס. אמה זו התפצלה לאמות משנה שהשקו את הבקעה שבסוף הואדי. כיום נבנתה אמת המים הזורמת לבקעה, והיא משמשת את תושבי מחנה הפלטים הסמוך,"אל עוג'ה א-תחתא". כ-2 ק''מ ממזרח לנביעה חוצה אמת מים מדהימה את ההר. האמה מפורסמת כ''מגלשה של העוג'ה'' ואכן זו אחת המגלשות הטובות בעולם (אם כי לא תמיד יוצאים ממנה שלמים..). לאחר כמה שנים בהם היתה המגלשה שבורה היא תוקנה וחזרה לשימוש. מומלץ לגלוש עם חולצה ולהיזהר במהלך הגלישה, הרגשתי על בשרי מה קורה למי שלא נזהר... לא מומלץ.

 

איך מגעים:

ניסע על כביש אלון. כק''מ וחצי מדרום לפניה לישוב רימונים, נגיע לצומת ונפנה בו מזרחה לכיוון הבקעה. נרד לבקעה עם הכביש הצר המוכונה ''טריק אבו ג'רג' " או כביש רמללה יריחו", ובסוף הירידה נפנה שמאלה לכיוון קיבוץ ייטב. כשנגיע לצומת T נפנה שוב שמאלה ולאחר כ-3 ק''מ נגיע לחניה הסמוכה לעין עוג'ה – בה נחנה את הרכב. במהלך הדרך לחניה נראה מימין אמת מים תלולה שחוצה את ההר, זו המגלשה המפורסמת.מהחנייה נמשיך מערבה עם הואדי כ-500 מטר ונגיע לנביעה המקסימה.

 

למפת האזור מהאתר של עמוד ענן:

לפצאל לחץ כאן

לעין עוג'ה לחץ כאן

דרג את הכתבהדירוג כתבה "עינת ותהמת יצאים בבקעה ובהר"- טיול בבקעה.: 4 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
21 מדרגים

עוד מסלולים ואטרקציות

עבור לתוכן העמוד