נחל פרת - וואדי קלט

 

מעין פרת לעין מבוע

 

במרחק דקות מספר מירושלים זורם נחל יפיפה. בסמוך לנחל נימצא הישוב ענתות בו גר ירמיה הנביא, אכן הנביא ירמיה ידע איפה לחיות. הנחל יכול להוות יום טיול נהדר לכל המשפחה.

 

נחל פְּ‏רָ‏ת יוצא מאזור נוה יעקב בירושלים, ונשפך לבקעת הירדן . אורך הנחל הוא כ-30 קלומטר,

הנחל יורד מגובה של כ-770 מטרים מעל פני הים אל גובה של 395 מטרים מתחת לפני הים.

בנחל זורמים מים באפיק במרבית חדשי החורף, ומעיינותיו שופעים כל השנה. בקיץ זורמים מים באמה הנמצאת בגדת הנחל.

 

על המסלול:

נרד בשביל המסומן בכחול מהשער העליון של השמורה אל אפיק הנחל.[ברכב אפשר להמשיך עד לשער התחתון ולהגיע ישר למעיין]  

נגיע אל חורשת אקליפטוסים המצויה על גדת הנחל שם נראה את מקום פריצת המים מהסלע , זהו עין פרת . בתקופת המנדט הבריטי הופעלו במקום משאבות ששאבו את מי המעיין אל ירושלים .

 

נלך במורד הנחל אל החנייה של עין פרת . בחניה ישנם שרותים , קיוסק ושולחנות שניתן לאכול בהם.אם אתם עם רכב אפשר לרדת עם הרכב עד נקודה זאת. בצד הצפוני של החניה נמצאת נביעה הפורצת לבריכת בטון גבוה.

מכאן נצעד עם השביל הכחול לתוך אפיק הנחל. בדרך מספר בריכות מים אשר נוכל להשתכשך בהם. לאחר כ – 5 שעות הליכה בשביל הכחול נגיע אל כביש אלון , לאחר שנחצה את הכביש נלך כ- 20 דקות עד לעין מבוע , מעיין זה הוא מעיין פועם , ספיקתו הולכת ומשתנה בהתאם לקצב מילוי המים בחללים המצויים בסלע באזור הנביעה , המעיין מתמלא ומתרוקן כל 40 דקות עד שעה.אם נשהה במעין זמן זה נוכל לראות את עלית וירידת המים בבריכת הבטון , המעוניינים יוכלו להיכנס למים הצלולים ולשחות בהם , מומלץ בחום [וגם בקור]. מעין מבוע יוצאת אמת מים לכיוון עין קלט .

 

איך מגעים:

ברכב:

הגישה לוואדי קלט היא מתוך היישוב עלמון (ענתות), לישוב זה מגיעים מכביש מס' 437, הדרך הפשוטה ביותר להגיע למקום מירושלים היא נסיעה דרך שכונת פסגת זאב עד מחסום חיזמה, , פנייה ימינה בכיכר מיד לאחר המחסום, לאחר נסיעה של כ- 2 ק"מ פנייה משולטת לישוב עלמון.בתוך הישוב קיים שילוט המסביר את הדרך לשמורה, אפשר לשאול גם את התושבים.

מהשער העליון של השמורה נרד בכביש מפותל מאד היורד עד לסמוך למעיין. עקב היצע מוגבל של מקומות חנייה, בימים עמוסים מנותבת התנועה לחניון הנמצא במרחק כמה מאות מטרים מהחניון התחתון בשמורה. הכניסה לשמורה של הנחל בתשלום .

 

בטרמפים:

נגיע עד מחסום חיזמה הנימצא בסמוך לשכונת פסגת זאב, קל להגיע למקום בטרמפ מהגבעה הצורפתית. ממחסום חיזמה נמתין לטרמפ לישוב עלמון – ענתות, לפעמים צריך להמתין במקום זמן רב עד שיגיע טרמפ – ההמתנה הארוכה משתלמת. [אע''פ שיש ליסוע עם עוד טרמפים עד סמוך לישוב וללכת עד הישוב ברגל הדבר לא מומלץ בגלל הסכנה הבטחונית הגדולה הכרוחה בדבר]

נחצה את הישוב על פי שילוט של רשות הטבע והגנים . בשער העליון של השמורה נפגוש בסימון שבילים כחול נרד בשביל המסומן בכחול מהשער העליון של השמורה אל אפיקו של נחל פרת . לקראת סוף הירידה נראה ממערב לנו את המנזר פרן.

הכניסה לשמורה של הנחל בתשלום .

 

קישור למפת טיולים של המקום באתר של עמוד ענן

 

דרג את הכתבהדירוג כתבה נחל פרת - וואדי קלט: 4 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
26 מדרגים

עוד מסלולים ואטרקציות

עבור לתוכן העמוד