מפלים בשחור לבן - נחל אל על

בדרום רמת הגולן נימצא נחל מדהים בעל זרימת מים גדולה במיוחד. בנחל שני מפלים, "המפל השחור" נשפך על אבן בזלת שחורה ומכאן שמו ואילו "המפל הלבן" נשפך על אבן גיר לבנה.

 

המפל הלבן נלקח מתוך ויקפדיה

על המסלול:
ממקום החניה נקיף את מושב אבנ''י אית''ן משמאל לאורך הגדר עד לשער הראשון, במקביל לגדר ובסמוך לשפת המצוק נמצאת דרך עפר שתובילנו עד לתחילת השביל היורד אל הנחל, השביל נוטה תחילה ימינה, בהמשך נגיע על שביל המסומן בצבע אדום, נלך עם השביל דרך מטע זיתים קטן לכיוון נחל אל-על. הירידה אומנם קצרה אך תלולה. בתום הירידה נגיע לאפיק, נעבור אותו ונלך בגדתו הצפונית בשביל המתפתל בתוך הצמחיה. לאחר כ-700 מ' נגיע אל מעל "המפל השחור" מפל זה גובהו כ8 מטרים והוא חוצב בתוך סלע הבזלת. מתחת למפל מתנשאים עצי דולב ענקיים. אפשר לרדת אל מתחת למפל בשביל תלול היוצא משמאל למפל.
אנו נטפס על גדתו הימנית של הנחל. נמשיך לצעוד בשביל המוביל אותנו במורד הנחל. השביל ממשיך לאורך הגדה הימנית של הנחל ושיחים והצמחייה במקום מקשים לעיתים על ההליכה בשביל.

נמשיך עם השביל ונטפס מעט במעלה המדרון. מתחתינו נעבור עוד בריכה ואחריה נרד חזרה עם השביל לכיוון סבך צמחיית האפיק. נפלס דרך בזהירות בין ענפי ההרדופים והשביל יובילנו מחוץ לסבך, שוב על הגדה. במקום שאפשר נחצה את הנחל ונפגוש את השביל על הגדה השמאלית, איתו נגיע ל"מפל הלבן". אל תחתית המפל ניתן להגיע בשביל התלול היורד אליו בהמשך הדרך. 
מהמפל נמשיך על הגדה השמאלית של הנחל. במפגש השבילים נוכל לרדת הפעם בשביל כחול, אל הבריכה שמתחת למפל [ממומלץ בעיקר בחום]. יש לרדת בזהירות כוון שהירידה תלולה מאוד.
מהבריכה נעלה באותו שביל בו ירדנו על גדתו השמאלית של הנחל ונמשיך לעלות במעלה. מכאן השביל נוח למדי. לאחר שנעבור את קבוצת המעיינות השנייה,בקצה המדרון, נוכל לראות מעלינו קירות בנויים. קירות אלו נמשכים מרחק גדול בקו גובה אחד. זהו קיר תמך לאמת המים שהובילה בעבר מים אל העיר סוסיתא.
המשך השביל יובילנו עד מעלה המדרון ומשם דרך ערוץ קטן אל בוסתן זיתים של הכפר הסורי הנטוש ,ממנו עוד טיפוס קצר אל כביש אל-על - אליעד. זאת היא נקודת סיום המסלול.

 

דרך הגעה:
תחילת המסלול במושב אבנ"י אית"ן בק"מ ה-3 על כביש מס' 98 מרמת מגשימים לאפיק. (1 2 ק"מ צפונית מזרחית מצומת אפיק). במרכז הישוב נפנה שמאלה ושוב שמאלה על הכבישים הסלולים עד לשער בגדר המוביל אל מחוץ לישוב. כאן נשאיר את המכונית. המסלול אינו מסלול סיבובי וע''כ רצוי למצוא סידור לרכב שיגיע לסוף המסלול או להסתפק בלתפוס טרמפים.

 

למפה:

 לקישור לאתר של עמוד ענן לחץ כאן

 

התמונה בקישור נלקחה מוויקפדיה.

דרג את הכתבהדירוג כתבה מפלים בשחור לבן - נחל אל על: 4 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
18 מדרגים

עוד מסלולים ואטרקציות

עבור לתוכן העמוד