כניסה לרשומים

   :
 
להרשמה  |  שכחתי סיסמא
שמיים
כתוב כתבה
מגזין שמים

דרגות באתר 'שמים'

עורך

כתב בכיר

כתב צעיר בכיר

כתב פעיל

כתב צעיר פעיל

כתב

כתב צעיר

טור אישי

טור אישי צעיר

גולש

גולש צעיר

 

 

 

 

 

 

 

לעניות דעתי הקובעת/ תמיד להתמיד!

תקציר

יש עניין ענק, וגדול, להתמיד בהתמדה. ההתמדה האמיתית, היא דווקא בדברים שאנחנו יודעים שהם לא נגמרים.
לפני שבוע ביקשו ממני לכתוב על התמדה. מה זו התמדה, מה גורם לנו להצליח, וכל השאלות הקלשאתיות שנהנים לשאול אותנו בכל הסמינריונים. תתפלאו- אבל הסתבר לי שלכתוב על התמדה זה דבר לא פשוט בכלל. כבר שבוע מצאתי עומדת בכל מיני תנוחות הזויות שאמורות לעזור לי לחשוב, ובכל זאת- אני לא מוצאת שום דבר לכתוב על התמדה חוץ מכל הסיסמאות הרגילות (ואמנם המלאות תוכן) שלימדו אותי.
"קשה להתמיד בדבר גדול, אז תתחילו להתמיד בדבר קטן, רק ככה תצליחו"
בכל אלא העלון יהיה מוצף, אני צריכה לכתוב על משהו אחר.

אבל אז חשבתי לעצמי, דפנה- מתי בפעם האחרונה הצלחת להתמיד במידה קטנה, בדבר קטן, יותר מחצי שנה? וכשאני נותנת לעצמי חצי שנה, אני לארג'ית.

בתכל'ס, גם בדברים הקטנים, קשה לנו להתמיד. מי מאיתנו באמת מצליח כל לילה להגיד את כל שמע ישראל במלואו? כל יום, גם כשהולכים לישון באחד בלילה, סחוטים מעייפות? מי באמת זוכר?

כל שנה מחדש אני מבטיחה לעצמי להתמיד בזה, וכל שנה אני מצליחה במקסימום חודשיים.

או לדוגמא, כל שנה אני עומדת לפני תחילת הלימודים ומבטיחה ברוב התלהבות שהפעם- אני אזכור לשים את העט בקלמר מיד כשמסתיים השיעור. בשלושה חודשים הראשונים אני עומדת בזה, באמת! אבל אחר כך, כשיש שיערים קשים באמת ואני מתה לצאת להפסקה- אני שוכחת, והעט כמובן נעלם.

לא אומרת, ברור שיש אנשים צדיקים שמצליחים לעמוד בכל הדברים הקטנים שהם לוקחים על עצמם (בתכל'ס, מה זה להכניס להכניס רגע את העט לקלמר? סתם התעצלות.) אבל אני, ואני מאמינה שיש עוד כמה אנשים כאלה, לא תמיד מצליחים.

ואז אני חושבת ומגלה שכל שנה, הרשימה של המידות שאני צריכה להתמיד בעבודה עליהם, די דומה לרשימה של שנה שעברה. יש כמה דברים שנוספו, כמה שירדו, אבל בסה''כ- היא די דומה.

ואז חשבתי לעצמי- תמיד אומרים שעבודת המידות היא אינסופית. שאף-פעם אנחנו לא נגמור לעבוד על מידה מסוימת. כל החיים אני אצטרך לעבוד על כיבוד הורים, על הכרת הטוב, על ענווה, והרשימה לא נגמרת. אז מה בעצם כל העניין של ההתמדה, בדבר שהוא אינסופי?
ואז הבנתי.

תמיד הציגו לי את זה, כאילו שאם אני אתמיד במשהו- אז אני אצליח בו. אם אני אתמיד בסדר ואירגון, אז אני אהיה מסודרת.
אני רוצה להגיד כאן משהו- יש עניין ענק, וגדול, להתמיד בהתמדה. לעמוד כל שנה, ולמרות שהשנה לא הצלחתי להתמיד בקריאת שמע- לחזור לזה. ההתמדה האמיתית, היא דווקא בדברים שאנחנו יודעים שהם לא נגמרים.

כלומר, להתמדה יש כמה פנים. יש את הפן להתמיד ולהצליח בדבר מסוים עד הסוף, שזה קיים, ויש את התמדה השניה- שמה שמיוחד בה, זה שהיא לא נגמרת. מה שמיוחד בהתמדה הזו, זה שתמיד יהיו בה עליות וירידות.

ואני חושבת שזאת ההתמדה הכי קשה- ההתמדה בדברים שאף פעם לא יגמרו. שתמיד נצטרך להתמיד בהם.

 

אני יודעת, הדברים שאמרתי כאן הם די מובנים מאליהם. אבל לפעמים, כשממש קשה בדבר מסוים, שווה להיזכר שזה כל היופי בהתמדה. הקושי הזה

 

דרג את הכתבהדירוג כתבה לעניות דעתי הקובעת/ תמיד להתמיד!: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
7 מדרגים

עוד בגיליון אלול תשע"ב

עבור לתוכן העמוד