כניסה לרשומים

   :
 
להרשמה  |  שכחתי סיסמא
שמיים
כתוב כתבה
מגזין שמים

דרגות באתר 'שמים'

עורך

כתב בכיר

כתב צעיר בכיר

כתב פעיל

כתב צעיר פעיל

כתב

כתב צעיר

טור אישי

טור אישי צעיר

גולש

גולש צעיר

 

 

 

 

 

 

 

לעניות דעתי הקובעת/ להוסיף שלום!


לפני כחודשיים, יצאנו- כיתות י"ב בדרכי נעם- לטיול סוף שנה. במהלך הטיול, נודע לנו כי מצבו של הרב יוסף שלום אלישיב זצ"ל, קריטי ונשקפת סכנה ממשית לחייו.
מיד כששמענו את ההודעה, עצרו כולם להגיד תהילים ולהתפלל לרפואתו. לאחר שסיימנו, שמעתי מישהו ששואל מהן דעותיו של הרב אלישיב בקשר לציונות. שותפו לשיחה ענה לו בלי לחשוב פעמיים שבטוח שהרב אלישיב, כמו כל החרדים, מתנגד למדינה. התגובה של השואל, המוטרד מאוד עד לפני רגע, הייתה- "טוב, נו, הוא כבר בן 102, באמת הגיע הזמן שילך". עם המשפט הזה ופרצוף של אחד שלא ממש מתרגש, הוא חזר לבדוק אם נבחרת צ'כיה עדיין מובילה על נבחרת יוון. אגב, צ'כיה ניצחה.


קשה להתעלם מהמחלוקת העקרונית סביב סוגיית השתלבות החרדים במדינת ישראל- בצבא ובעבודה. אך חשוב לדעת להפריד בין ערכים מסוגים שונים. אני מבקש להתמקד בנושא שמאחד את כולנו.
אפשר לחלוק על הרב יוסף שלום אלישיב זצ"ל בהשקפה מדינית וחברתית, אך אין אף חולק על האוטוריטה ההלכתית שלו. אין חולק על ידעו התורני העצום. ודאי שאין חולק על יכולות הפסיקה שלו. הרב אלישיב היה פוסק הדור ומובילו התורני. זוהי הסכמה ברורה. קונצנזוס נדיר.
ודווקא בעת כזו, שגדול דורנו בוקש בשמיים, זהו בדיוק הזמן להתחזק, ולהתגבר מעל המחלוקות של חיי היום-יום. להבין כי ישנו ערך אחד הגובר על הרתיעה והריחוק- הערך העליון ביותר- ערך לימוד התורה.
אפשר שלא להסכים עם דעותיו של הרב אלישיב, אבל אין ולו היתר קטן לזלזל בכבודו בשל משנתו הפוליטית. במקום זאת, עלינו לקדש את ערכי הצניעות והענווה שהרב אלישיב השרה. עלינו להבין כי רק ערך התורה הוא שהחזיק את ישראל בעבר ויחזיקנו בעתיד.


הרי אנו בעצמנו אומרים זאת! בימים אלו ממש, במקום ללכת הישר לצבא, אנחנו בוחרים מרצוננו החופשי ללכת ולחבוש את ספסלי בית המדרש. כל אחד מאיתנו רואה ומבין את ערך לימוד התורה, ומוכן להקריב בשבילו. והרב אלישיב הקדיש, ובעזרת השם ימשיכו רבים בדרכו, ויזכו להקדיש את חייו ללימוד התורה ולהצלתו של עם ישראל. כל אחד הוא נושא הלפיד של ערך לימוד התורה, ומציג עד כמה הערך הזה חשוב לו.
האמת היא שגם רוב רובו של העולם החילוני מבין זאת. אנשים יודעים להעריך פעולות אידיאולוגיות ואמונה טהורה. על אחת כמה וכמה שאנו צריכים להכיר בערך זה כבסיס לפעילותנו.
מסופר שכשהרב צבי יהודה קוק זצ"ל עמד על ערש דווי, קרא הרב משה צבי נריה זצ"ל לנסות ולהחזיקו עד כמה שאפשר בחיים, מכיוון שצדיק משפיע טוב על הדור כל עוד הוא נמצא בו. האם ייתכן שמישהו מוכן היה לוותר על עזרתו של הרב אלישיב?


הרב אלישיב גידל את 12 ילדיו בצניעות ובהסתפקות במועט. בתו, הרבנית בת-שבע קנייבסקי, שנפטרה לפני כשנה, הייתה דמות מופת שקיבלה אליה כל בן אדם יהודי באשר הוא. היא לא ראתה חשיבות בכך שהוא ממגזר כלשהו או מחזיק באמונה פוליטית כזו או אחרת.
הערך של "תורת חיים" צריך להיות טבוע בכל אורחות חיינו. דרך התורה מקדשת את ערכי הסבלנות והקרבה. את ההבנה כי כולנו עם אחד. את ההבנה שכולנו רוצים לראות את חזון הנביאים קורם עור וגידים. את ההבנה כי רק כאשר אנו מתאחדים, אזי השלם גדול מסך חלקיו.


אני חושב שראוי שבשעה קשה זו, חובה עלינו להבין את המסר. בחודשים האחרונים אנו עדים לעוד ועוד רבנים גדולים שאינם עמנו או שחולים במחלות קשות. רק במגזר הדתי לאומי, איבדנו את הרב מרדכי אליהו, ואת הרב חנן פורת זצ"ל. אנו מתפללים מדי בוקר לבריאותו של הרב יעקב יוסף יבדל"א.


האם אנו עיוורים? אדישים למתרחש סביבנו? המסר עומד לנו מול העיניים ואנו מתעלמים. כל עוד תמשיך המחלוקת להעסיק אותנו, לא צפוי לנו עתיד מזהיר. רק כאשר נדע להתאחד נוכל באמת להגיע אל ייעודנו. והדרך הטובה ביותר לכך היא התאחדות כולנו סביב ערך לימוד התורה. זהו הערך עליו גדלו דורות של יהודים, וכאשר היה צורך, קידשו אותו אף בחייהם.


יש שיגידו שיותר ריאלי שנבחרת צ'כיה תזכה במונדיאל הבא. אני מאמין שאפשר לחגוג דאבל.

 

*התמונה לקוחה מאתר 'ויקיפדיה'

דרג את הכתבהדירוג כתבה לעניות דעתי הקובעת/ להוסיף שלום!: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
8 מדרגים

עוד בגיליון אלול תשע"ב

עבור לתוכן העמוד