כניסה לרשומים

   :
 
להרשמה  |  שכחתי סיסמא
שמיים
כתוב כתבה
מגזין שמים

דרגות באתר 'שמים'

עורך

כתב בכיר

כתב צעיר בכיר

כתב פעיל

כתב צעיר פעיל

כתב

כתב צעיר

טור אישי

טור אישי צעיר

גולש

גולש צעיר

 

 

 

 

 

 

 

סיכום שנה גלובלי!

 

אלול, ריחות של סיום באויר. לא להאמין איך שהזמן טס וגם השנה הזאת מגיעה פתאום אל סיומה.
הנוער שלנו המדהים, כהרגלו- ממלא את השנה בעשיה ולא פוסק מפעילותו. בכתבה זו נביא לפניכם מעט מתוך המון רעיונות, אינספור התנדבויות ובלי סוף פעילות. מעט מתוך כל כך הרבה יוזמות מדהימות שעלו בשנה הנוכחית וכולן, אחת- אחת- פרי עמלם של הנוער.

בתחילת השנה ברכנו זה את זה: תהא שנת עשייה ברוכה, ונראה שברוך ה' הברכה התקיימה. אתם בהחלט מוזמנים לטפוח לעצמכם על השכם בשמו של כל עם ישראל.

 

רק היום- שוק צדקה באולפנת קרית ארבע.
זה כמה שנים טובות שמתקיים יריד צדקה ענק באולפנת קרית ארבע. פעם בשנה הופך המתחם הגדול של האולפנה למרכז חסד ענקי; מתנפחים, פופקורן, שערות סבתא, פיצה ועוד הם חלק מהנוף. כל ההכנסות- כמובן קודש למשפחות נזקקות. ברחבי האולפנה מוקמים דוכנים רבים של עסקים המפרישים כ-10% מתוך הכנסותיהם באותו הערב לצדקה. סבב אחרי סבב של סרט, תחנות חוויתיות לילדים במחיר סמלי והכל הכל עובר לצדקה.
אנשי הקריה, הר חברון וגוש עציון משתפים פעולה ומגיעים על מנת לתת יד במפעל המדהים הזה.
בנות החמישית שהאירוע כולו בחסותן המלאה, מספרות שההכנות ליריד ממלאות בשמחה ובסיפוק. מספרת אחת מבנות החמישית-"כשאת יודעת שכל העמל והזיעה ששפכת, הטלפונים הבלתי פוסקים- הכל מנת להעלות חיוך על פניהם של כמה משפחות, זה עושה שמח בלב, זה שווה את זה ובגדול!"

 

הלהב"ה שלי- גרעין להב"ה, אריאל בית שמש
גרעין להב"ה הוא גרעין שקם לפני כשלוש שנים בסניף אריאל בבית שמש. לגרעין הזה מצטרפות כל שנה בנות השבט החדש בסניף.
מטרתו של הגרעין הוא בעצם לענות על כל צרכיה של העיר. "אנחנו נמצאות איפה שצריך אותנו, איפה שיש דרישה לעזרה, איפה שיש צורך בשינוי- הגרעין נכנס לתמונה" מספרת אחת הגרעיניסטיות.
בגרעין להב"ה ישנם פרוייקטים רבים, חלקם קבועים וחלקם משתנים. למשל: מרכז למידה 'דרו"ר' שהוקם ע"י בנות הגרעין פועל כבר יותר משנה כדי לעזור לילדים ברחבי העיר שזקוקים לעזרה בשיעורי הבית. בסוף שנת הלימודים הנוכחית הרימו בנות הגרעין יחד עם ילדי המרכז ערב 'כשרונות צעירים' בו הופיעו כל ילד מילדי המרכז בכשרון המיוחד לו.
בנוסף למרכז, בנות הגרעין מדריכות בשבתות בשכונת מצוקה בעיר ומעבירות פעילויות לילדי השכונה.
בנוף לאלו, הגרעין משתתף בחלוקת מזון לכבוד שבת ע"י בית תמחוי בעיר למשפחות נזקקות ומעביר פעילות מדי שבוע למבוגרים תשושי נפש במרכז יום 'אנוש'.
בעבר החזיק הגרעין גם בפרוייקט בת מצווה, ובפרוייקט חונכות לבנות העדה האתיופית.
בקיצור, המלאכה רבה והעשייה גדולה. אשריכם ישראל!

 

יש חיים מחוץ לנוג"ה- פורום אינטרנטי פועל.
בפורום נוג"ה (נוער וגיל ההתבגרות) שבערוץ שבע, החליטו לצאת מהוירטואליות ולממש את כוחות העצומים שטמונים בחבר'ה שגולשים בו מדי יום.
הרעיון הזה עלה במפגש פורום הראשון בו נפגשו חברי הפורום כדי להכיר את השמות שמאחורי המשתמשים האנונימיים. במהלך המפגש עלה רעיון לצאת מידי פעם להתנדבויות במסגרת מפגשי הפורום הללו.
בהתחלה נקבעו התנדבויות פעם בכמה חודשים, אך מאז הכל התפתח והשתכלל למצב שבו האידיאל הוא שתתקיים פעם בחודש פעילות התנדבותית. בימי החופש הפרוייקט תפס תאוצה והתנדבויות מתקיימות אף פעם בשבוע ובכמה מחוזות בארץ.
"החבר'ה יוצאים עם תחושת סיפוק עצומה ועם רצון להמשיך לעשות עוד ועוד" כך מספרת תפארת- מארגנת ההתנדבות. "זה מדהים איך חבר'ה שכמעט ולא מכירים זה את זה, מצליחים תוך דקות ספורות לשבור את הקרח ולהרים משהו גדול" היא מוסיפה.
בנתיים תחומי ההתעסקות של חברי הפורום היה בעיקר בתי תמחוי, אריזת מזון ובתי חולים. תפארת מספרת כי הם מתכוונים להתקדם גם להפצת יהדות, בעז"ה בקרוב.
"התגובות כאשר פוגשים את החבר'ה שלנו ברחוב, מגוונות."מסכמת תפארת "לרוב אנשים מגיבים בהפתעה והתפעלות מהרעיון הזה. לעיתים הם לא מבינים, אך לא זכורה לי תגובה שלילית."

 

לאורו- פרוייקט "לאורו נלך"- אולפנת שעלבים
פרוייקט "לאורו נלך" הוא פרוייקט שנוסד על שמו של הרב משה צב נריה. הפרוייקט מופעל בכמה מוסדות חינוך על יסודיים ברחבי הארץ ומטרתו לעודד את הנוער להתנדבות ולעשייה חברתית.
במסגרת פרוייקט זה יצאו בנות אולפנת שעלבים והתפרסו על פני מספר מוסדות ברחבי הער רמלה. הבנות התחלקו לקבוצות והתפזרו בין המוסדות שבניהם: גנים ובתי ספר לילדים עפ פיגור, כלבייה, מרכז גישור ומרכז יום לקשיש.
הילה היא שמיניסטית באולפנא ומספרת לנו: "הקבוצה שלי היתה במרכז יום לקשיש. כחלק מהפעילות שלנו, כתבנו וכרכנו לספר את סיפור חייהם של הקשישים. התהליך היה מרגש ומשמח כל פעם מחדש. להבין כמה חשוב לקשישים האלה האוזן הקשבת ולראות כמה הם מתרגשים לראות את סיפור חייהם כרוך לספר".
הבנות יצאו עם תחושת סיפוק גדולה ועם רצון עז להמשיך ולהתנדב. "האנשים מסביב התרגשו מאד. גם הצוות שהיה איתנו וגם המשפחות של הקשישים, שראו את העשייה הזאת והתרגשו מאד". מסכמת הילה.

 

קפה תרשיש- בית קפה במשפחתון "תרשיש" שבאולפנא לבנות בסיכון- דולב.
במשפחתון "תרשיש" שבאולפנת דולב, החליטו לפתוח בית קפה. הרעיון עצמו עלה על ידי זוג רכזי המשפחתון שקיימו פרוייקט דומה כאשר רכזו נוער בעבר באחד היישובים בארץ.
לבית הקפה הזה היו שתי מטרות מרכזיות. הראשונה, ליצור בית קפה, (שהוא אמנם חד פעמי) לאנשי היישוב דולב, אשר מרחק הנסיעה מביתם למקומות בלוי כדוגמאת אלו הוא לפחות חצי שעה.
אבל המטרה העיקרית היא בוודאי העצמת בנות המשפחתון. לתת להן לטעום טעם של עשייה, של משמעות.
הפרוייקט התחיל בפרסום אינטנסיבי בכל רחבי היישוב; פלאיירים, שלטי חוצות, הזמנות אישיות בתיבות הדואר ועוד. את האוכל הבנות בישלו בעצמן במטבח של המשפחתון.
בערב שבו התקיימה המסעדה, המשפחתון כולו הפך את פניו. כל הריהוט עבר לחדרים ואת מקומו תפסו שולחנות קטנים. הבנות התלבשו יפה ושרתו את באי בית הקפה.
"ההרגשה היתה מטורפת", אומרת מוריה, בת השירות במשפחתון. "לראות את הבנות שלנו שאפילו לאטרקציות הכי מטורפות צריך לסחוב בכח- יוזמות עושות מעצמן ומשתפות פעולה. דברים שלאנשים כמונו הם רגילים ופשוטים ופה הם כל כך לא".

איל"ן במה אברכך?- נוער אלון שבות מפעיל קייטנת איל"ן
לפני כחודש התקיימה קייטנת איל"ן- קייטנה לילדים בעלי מוגבלויות שהופעלה על ידי נוער היישוב אלון שבות. מטרת הקייטנה להעניק שבוע חוויתי ומהנה לילדים ומנוחה למשפחותיהם.
למען הקייטנה הזאת נרתמו בני הנוער ביישוב, זמן רב לפני שהחלה. "מספר חודשים לפני שנפתחה הקייטנה היו עסוקים כולם בגיוס כספים, השגת ציוד וארגון פעלויות." מספרת יעל הקומונרית.
הקייטנה כללה גם פעילויות בתוך היישוב ומחוצה לו. למשל: בריכה, שייט, יצירות, לונה פארק ועוד.
הקייטנה נקראה "קייטנת אמיתי" על שם אמיתי רון, חבר שבט הגבורה ביישוב שנהרג לפני שנתיים בתאונת דרכים בצומת הגוש. הקייטנה היתה בליווי ותמיכת משפחתו של אמיתי,
יעל מסכמת, "היה לנו שבוע חוויתי ומהנה וללא ספק נתרמנו לא פחות ממה שתרמנו".


 

לסיכום, נברך את כולנו שנזכה להגדיל ולעשות גם בשנה הבאה. שתהה שנת עשייה וגדולה.

 

דרג את הכתבהדירוג כתבה סיכום שנה גלובלי!: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
7 מדרגים

עוד בגיליון אלול תשע"ב

עבור לתוכן העמוד