כניסה לרשומים

   :
 
להרשמה  |  שכחתי סיסמא
שמיים
כתוב כתבה
מגזין שמים

דרגות באתר 'שמים'

עורך

כתב בכיר

כתב צעיר בכיר

כתב פעיל

כתב צעיר פעיל

כתב

כתב צעיר

טור אישי

טור אישי צעיר

גולש

גולש צעיר

 

 

 

 

 

 

 

פינתרבות/ מלאכים כבני אדם, שמחה רז

 

לכבוד ג' אלול (במלעיל כמובן) רציתי להמליץ על ספר לא חדש, שלא נמאס לקרוא גם בפעם האלף.

הספר הוא מלאכים כבני אדם של שמחה רז.

הספר מנסה לחשוף טפח מאישיותו הענקית של מרן הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ"ל. לצורך מילוי המשימה הזו, מתחלק הספר לכמה ענפים בפולו של מרן הרב זצ"ל, לא כמה ענפים, בערך 25 כאלה כגון "אדמת קודש", "אהבת ישראל", שערי תפילה וכו', בכל זאת, גם טפח קשה לגלות באישיות ענק שכזו.

בניגוד לספרי צדיקים אחרים, הספר לא מנסה לצייר את הרב כמין באבא אלוקי שכזה שיש לו כרטיס הלוך ושוב חופשי חודשי לעולמות עליונים ועסוק כל היום בלבטל גזרות על עם ישראל אלא מצג ואתו כמו שהיה באמת. ענק בנגלה ובנסתר, בפילוסופיה ובהלכה.

הספר בנוי על סיפורים המסופרים על ידי תלמידיו ומכריו וגם על ידי סתם אנשים שזכו לפגוש אותו, והרושם נשאר. הספר מוקדש לזכרו של הרב משה צבי נריה זצ"ל שהיה אחד מהמוציאים לפועל של תורת הרב זצ"ל בדור הקודם.

הסופר, שמחה רז, מוכר לנו ממספר לא מובטל של ספרים אחרים שכתב כגון "איש צדיק היה" על ר' אריה לוין (אגב, תלמידו הקרוב של מרן הרב) ו"גשר צר מאד" על אימרותיו של ר' נחמן מברסלב. הספר מלווה בתמונות נדירות המתארות ומתעדות את אורחות חייו של הרב ופועלו, עד לרמת צילומי מכתבים ששלח בחייו, באיכות טובה מאד. בסוף הספר ניתן למצוא גם אוסף מרשים של אימרות של הרב וכן איגרות מרכזיות שלו, שבהחלט שוות עיון בפני עצמן.

הספר מציג בצורה מדהימה את הדרך המיוחדת בה שילב הרב זצ"ל בין חוסר פשרות על תורה ומצוות, לבין אהבת ישראל אין סופית גם כלפי אלה שלא בהכרח חולקים איתו את המאפיין הקודם.

אני אישית מצאתי את עצמי מבלה שעות ארוכות בקריאתו של ספר זה. מומלץ בחום לכל חובבי ספרות הצדיקים, וגם לאלה שלא.

דרג את הכתבהדירוג כתבה פינתרבות/ מלאכים כבני אדם, שמחה רז: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
5 מדרגים

עוד בגיליון אלול תשע"ב

עבור לתוכן העמוד