כניסה לרשומים

   :
 
להרשמה  |  שכחתי סיסמא
שמיים
כתוב כתבה
מגזין שמים

דרגות באתר 'שמים'

עורך

כתב בכיר

כתב צעיר בכיר

כתב פעיל

כתב צעיר פעיל

כתב

כתב צעיר

טור אישי

טור אישי צעיר

גולש

גולש צעיר

 

 

 

 

 

 

 

טור אישי:משקיף מבחוץ- עוד חוליה בשרשרת..

בא' אלול, לפני חודש וקצת, נכנסתי יחד עם חבריי לשנתי הראשונה בישיבת ההסדר. לכל אחד באופן אישי, מדובר באחד מאותם רגעים שבונים אותו ויוצרים את עתידו. מצד שני, לרובנו הייתה הכניסה לישיבה צעד צפוי ומובן מאליו. כאשר כל המחזור מהישיבה התיכונית הולך לישיבות הסדר, טבעי שלא נרגיש משהו יוצא דופן בפעולה הזו.

דווקא בגלל הדברים הללו, חובה עלינו להבין את זכותנו בדור זה! במשך דורות רבים היה לימוד התורה לנחלת מעטים ויחידי סגולה. רוב הציבור לא זכה לשבת בשקט במזגן וללמוד להנאתו- בלי דאגות, בלי טרדות ובלי הסחות דעת. וכיום, כל אחד, אם רק ירצה, יוכל לשבת שנים רבות ולעסוק בתורה. אין זו פריבילגיה מובנת מאליה.

לפני שבעים שנה, נראה היה שהגיע הכיליון לעולם התורה. מה שלא עשו חורבן הבית והגלות במשך אלפיים שנה, איימה לעשות שואת יהדות אירופה במהלך שנים בודדות. הישיבות המפוארות חרבו ותלמידי החכמים מפולין וליטא נשלחו מבתי המדרש היישר אל מותם. הלכו, ממש כפי שניבאו נבואות הזעם הקשות ביותר. הלכו, כאשר נראה היה כי חורבן הישיבות חרץ את גורלו של עולם התורה להעלם.

ומתוך האפר העצום הזה, הכיליון שאין שני לו, יצא לו לפתע משום מקום עוף החול פעם נוספת, התנער והחל ללכת. קטן, חלש ומפוחד- אבל חי. מעוטר בנוצות מרוטות, אך עם תקווה וחזון.

מאז עברו שבעים שנה ושני ניסים. הראשון, הוא שעם ישראל, במובנו הפיזי, עשה את הבלתי יאמן והקים לו מדינה משלו לתפארת. הנס השני, הגדול לא פחות, הוא שבד בבד לתקומה הלאומית, חלה גם תקומה אמונית דתית. עולם התורה חזר ונבנה. גם כאן, היה זה תהליך הדרגתי ארוך ולא פשוט, אך כיום ב"ה אנחנו זוכים לראות פריחה מחודשת של עולם הישיבות והפצת התורה. אנו זכינו די כמובן מאליו למה שדורות של יהודים חלמו וייחלו לו.

אין מתאים מהתקופה הזו של חודש אלול כדי לזכות להפוך לחוליה הבאה בשרשרת הדורות התורנית של העם היהודי. חודש אלול מסמן תחילתו של תהליך, שע"פ דברי הרמב"ם בהלכות תשובה (בכל זאת, לומד במעלה אדומים...) הוא כהיוולדות האדם מחדש. אנחנו זוכים להיות עופות חול בעצמנו, ולהמשיך את עולם התורה. בעוד העולם מסביבנו גועש, כאשר הסכנות על קיומנו נראות מוחשיות וגורליות מיום ליום, חובה עלינו לנצל את הזכות הנדירה ללמוד ולהגות בתורה. בטוח שזה לא יזיק...

דרג את הכתבהדירוג כתבה טור אישי:משקיף מבחוץ- עוד חוליה בשרשרת..: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
4 מדרגים

עוד בגיליון תשרי-חשוון תשע"ג

עבור לתוכן העמוד