• בשביל הנשמה

תרבות של צניעות: אמת או רייטינג?

י"ז תמוז ה'תשע''ג 07:00
תרבות של צניעות: אמת או רייטינג?

"אז את שומעת, ליאתי, את פשוט חייבת לבוא איתי לקורס הזה. זה בדיוק מה שאת צריכה: 'ככה תלמדי למתג את עצמך חברתית', זאת הכותרת, נשמע מעולה, לא??"

***

קטע נדיר מתוך אודישנים לתכנית ריאלטי (השמות האמתיים שמורים במערכת):

בוחן: אז איך אמרת שקוראים לך? נבחן: יוסי אבוטבול. בוחן: לא, לא. זה לא יתפוס. אין מצב. מה דעתך על יוני אופק?? נבחן: וואלה, לא יודע. בוחן:אז סגרנו על יוני אופק, תרשום. ומה שם השיר שאתה מבצע? נבחן:אהבה אמתית. בוחן: אהבה אמתית?! איפה אתה חי?! זה כבר פאסה מזמן. בוא נלך על... אכזבה. זהו זה! אכזבה אמתית. אז מה אתה אומר? יוני אופק בשירו אכזבה אמתית. נשמע פגז. אתה תהיה כוכב אמתי...

***

ראינו כבר שיוגורט יכול לקבל אישיות משל עצמו. אבל החידוש הוא שבדורנו גם בני אדם יכולים למתג את עצמם! הרי איך נשכנע את הקונים לקנות דווקא דיסק מסוים? בטח תגידו: בוא נשמע את המוסיקה ונחליט, אם זה נשמע טוב – נקנה. אז דעו שהיום זה פשוט לא עובד ככה. כדי שנקנה את המוסיקה עובדים על כל אמן יחצ"נים, יועצי תקשורת, מאפרים, מעצבים ומי לא?! הכול כדי ליצור חזות שתשכנע אותנו ותגרום לנו לרצות להזדהות אתו ועם המוסיקה שלו.

האמנים-כוכבים הצעירים הופכים להיות גיבורי תרבות; התמונות שלהם מתנוססות על קירות בחדרן של בנות-עשרה מולהבות, הם כותבים ספרים, יומנים מעוצבים בדמותם ועוד ועוד, תעשייה שלמה.

אז מה בעצם אנחנו מעריצים אצלם?? מהאדם כמעט ולא נשאר כלום, 90% ממנו זה עיצוב ושיווק. ומה שכבר נשאר, גם לא מי-יודע-מה ראוי להערכה גדולה.

וגם אנחנו משתכנעים להתנהג באותו האופן: מסבירים לנו איך למכור חזות רעננה, משכנעת, בוטחת. קורסים מלמדים את סוד שפת הגוף הנכונה והתקשורת המשכנעת. ומי בראש? כמובן, אנשי התקשורת, האמנים, הדוגמנים והדוגמניות, ובקיצור ה'סלבס'.

ומה עם האמת?? דווקא היא לא זוכה לשיווק מוצלח כל כך. אבל האמת חזקה יותר מכל הרעש הזה. בסופו של דבר רק היא תרפא אותנו מכל השיטפון החיצוני הזה.

אנחנו עושים את האמת לא כדי להשיג חברים, לא כדי ליצור רושם טוב, ואפילו לא כדי לקבל שכר בעולם הבא! אנו עושים את האמת כי היא אמת. היא המעשה הנכון והטוב. וגם אם היא לא תזכה אותנו ברייטינג גבוה – נמשיך לצעוד רק אתה.

 

שאלה:

מתי לאחרונה עמדתם בפני דילמה בה הייתם צרכים לבחור בין האמת לבין רווח חיצוני? כיצד הכרעתם? מה עזר לכם להכריע?

דרג את הכתבהדירוג כתבה תרבות של צניעות: אמת או רייטינג?: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
3 מדרגים

עוד באותו נושא

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד