• בשביל הנשמה

תרבות של צניעות: מבט שני

י"ח תמוז ה'תשע''ג 07:00
תרבות של צניעות: מבט שני

 

תמונה אחת שווה אלף מילים. אבל לפעמים שווה לקרוא אלף מילים כדי להבין תמונה אחת באמת!

פעם, כדי לדעת היה צריך לקרוא ספרים. היום, בעידן המסכים, צריך רק לשבת מול המרקע והכול ייכנס פנימה. אז מה הבעיה? אחד החסרונות הגדולים שהביאו הטלוויזיות והמחשבים הוא הרדידות. כשקוראים ספר אפשר להעמיק, לחשוב, להתלבט. כשמביטים במסך לעומת זאת, התוכן זורם למוח מהר ולא תמיד אפשר לסנן ולברור את הטוב מן הרע.

מלבד הבעיה הזאת, אנו הצופים נעשים פאסיביים. אנחנו מתרגלים לכך שמגישים לנו את המידע בכפית לפה. 'מאמץ', 'סבלנות', 'חזרות' ו'התעמקות' הופכות להיות מילים לא מוכרות בסביבתנו. ההרגל להביט במה שקופץ לפני העין מיד ולא מעבר לכך מותיר אותנו רדודים ושטחיים. לך תסביר לילד בבית ספר יסודי שרואה שחקן עם חיוך של מיליון דולר ווילה יוקרתית בקליפורניה, שהחיים שלו הם לא בדיוק החיים הטובים. לך תסביר לנערה בכיתה י' שאהבה בין איש לאישה היא לא טלנובלה.

השטחיות הזאת שבמבט החיצוני והמידי יוצרת גם פיזור. בגלל חוסר היכולת להעמיק בתחום אחד לאורך זמן, מתחילים לרפרף פה ושם, ממצים במהירות, 'זורקים' והולכים על משהו חדש. מתפזרים לכל הכיוונים, נמצאים במיליון מקומות בו זמנית אבל בעצם לא נמצאים באמת בשום מקום. ככה אנחנו יכולים לדבר עם חבר בטלפון, לשלוח S.M.S ולצפות בטלוויזיה בעת ובעונה אחת. אבל בעצם לא תמיד אנחנו מקשיבים למי שמדבר אתנו באמת.

המבט על המציאות צריך להיות סבלני, מעמיק, לא פלקטי. צניעות היא לא רק לבוש והתנהגות מכובדים אלא גם מבט פנימי על הזולת, מבט שלא שופט רק על פי מראה עיניים "כי האדם יראה לעיניים וה' יראה ללבב".

אם נבקש להעמיק יותר ולקנות מבט כזה, יש סיכוי שהעומק יגיע בחיינו למחוזות נוספים.

 

שאלה:

כיצד בילית את ימי החופש עד כה? האם בחוויות של עומק שדרשו ממך פעילות ויצירה, או בחוויות שמובילות יותר לרדידות ופאסיביות? כיצד אתה שואף למלא את הימים הקרובים?

דרג את הכתבהדירוג כתבה תרבות של צניעות: מבט שני: 4 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
5 מדרגים

עוד באותו נושא

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד