• בשביל הנשמה

תרבות של צניעות: העשירון העליון

י"ט תמוז ה'תשע''ג 07:00
תרבות של צניעות: העשירון העליון

בכיתה הייתה המולה גדולה וניכר היה שהתנהל בפנים ויכוח סוער. נכנסתי בשקט, הנחתי את התיק ליד המקום שלי וניסיתי להבין על מה המהומה. דנה ועדן התווכחו על משהו והבנות מסביב הקשיבו. הבנתי מבין חצאי המשפטים שהדיון נסב סביב מקומו של הכסף בחיים; עדן טענה שזה לא נכון להגדיר שאנשים בעלי יותר כסף נחשבים לעשירון עליון. "הכסף", כך היא אמרה, "לא יכול להעניק לאדם כבוד ומעמד. חברה שתנהל כך את חייה היא חברה לא מוסרית!". דנה הסבירה לעומתה שמוכרחים להבין שככה העולם עובד, ואין מה לעשות, בלי כסף אי אפשר לעשות כלום. "הכסף", אמרה בחיוך, "מזיז את העולם ולכן טבעי שבעלי הכסף יקבלו מעמד מועדף בחברה" (המעניין הוא ששתיהן מגיעות ממשפחות שנחשבות עשירות, אפילו בכיתה שלנו שבה כל המשפחות נחשבות אמידות).

המורה אתי נכנסה לכיתה וההמולה קצת שככה. לאחר שהתעדכנה בפרטי הדיון חייכה המורה והמשיכה להקשיב. כמה דקות חלפו, והעיניים הופנו לעבר המורה לראות מה תהיה עמדתה בנושא. "ברור שגם דנה צודקת", אמרה בעודה מביטה בדנה שנראתה מותשת מעט. "אדם בעל אמצעים בראש ובראשונה איננו זקוק לחסדי אחרים, וזה ערך בפני עצמו. נוסף על כך, הוא יכול לעשות בממונו מעשי חסד רבים. עם זאת ברור לי גם שהמושגים שלנו בנוגע לכסף התעוותו לחלוטין. התרבות שסביבנו מעניקה לכסף יותר כבוד ממה שמגיע לו. לא ייתכן שמדי שנה יפורסמו האנשים העשירים בארץ, והם יזכו לכינוי 'עשירון עליון'. מה בדיוק עליון בהם? כמות האפסים בחשבון שלהם? עם כל הכבוד זאת לא עליונות".

"המורה", אמרה רותי, "אתן עושות יותר מדי עניין ממילים".

"יכול להיות", אמרה המורה אתי, "אבל לדעתי יש אצלנו בעיה אמתית בנושא הזה והמילים הן ביטוי לכך. המרכז בחיים צריך להיות האידאליסטיות, הערכים. מי שמאמין בערכים עד שזה מגיע לחשבון הבנק נמצא במצב לא טוב. אנשים צמאים לערכים, לתוכן, וכאשר אין ערכים רודפים אחרי דברים אחרים. ככל שנתמלא בערכים אמתיים יקום במדינה עשירון עליון אחר. עשירון שעליונותו נמדדת בערכיו ובהתנהגותו. בעשירון הזה יהיו גם אנשים בעלי ממון המשתמשים בו לטובה, וגם כאלה שעוסקים בתחומים אחרים. זאת הדרך הנכונה להימנע מחמדנות; כשהראש והלב נמצאים גבוה, פחות חומדים ממון ויותר רוצים להתקדם מבחינה פנימית-מוסרית. הלוואי שאשתפר בזה אני", הפטירה המורה בעודה מוחקת את הלוח.

שאלה:

אילו ערכים נחשבים 'עליונים' בעיניכם? האם אתם מעריכים אנשים הפועלים על פי ערכים אלו? האם אתם פועלים על פי ערכים אלו?

דרג את הכתבהדירוג כתבה תרבות של צניעות: העשירון העליון: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

עוד באותו נושא

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד