• בשביל הנשמה

תרבות חופשית: תרבות של חופש

כ"ב תמוז ה'תשע''ג 07:00
תרבות חופשית: תרבות של חופש

"חופשי זה, חופשי זה לגמרי לבד..." (בנזין)

 

"זה לא פייר! לדתיים אין אף פעם אין חופש אמתי. תמיד אתה חייב לעשות משהו: לקום לתפילה בזמן, לא להסתכל שם, לא לשמוע את זה, לאכול רק מה שכשר, לדבר רק מה שמותר. אי אפשר לצאת קצת לחופש מכל ההגבלות הללו?!"

***

 

"תגיד אדוני, איך בנוי סדר היום שלך?"

"כשאני חוזר מהעבודה אני גמור מעייפות. כל היום עשיתי את החובות שלי ואין לי כוח יותר לכלום. עכשיו זה רק אני מול הטלוויזיה או המחשב, רואה מה שבא לי... אלה החיים הטובים..."

***

 

עם מי אתם מזדהים יותר?

האם באמת התורה איננה נותנת לנו חופש אמתי לחיות?

בואו נשאל קודם כל שאלה פשוטה: מי חופשי יותר, מבוגר או ילד קטן? התשובה ברורה – ילדים חופשיים יותר. הסיבה לכך היא שמילד אי אפשר לדרוש את מה שדורשים ממבוגר. לילד יש חולשות, הוא אינו מסוגל להתאפק, אין לו יכולת לקבל אחריות על משימות. זאת אומרת – ככל שאדם בוגר יותר כך הדרישות ממנו גדלות. אבל האם הוא באמת פחות חופשי? על אף הקושי, הוא ישמח באחריות שמוטלת עליו. ממש כמו חייל טוב ששמח בכך שהמפקד סומך עליו ומטיל עליו משימות בגלל תכונותיו המיוחדות.

מהי תרבות? תרבות אמתית אינה יוצרת חלוקה מלאכותית בין זמן שיש בו אחריות לזמן שאנו חופשיים ממנה. אין זמן שבו אנו מחויבים לערכים כמו: אמת, יושר, צניעות וכדו', וזמן שבו אפשר להתפרע ולפרוק עול. לצערנו היום תרבות ההמונים איננה מחויבת לערכים מסוימים. תפקידה המרכזי הוא לשעשע את הצופים, לגרות ולגרום הנאה, גם אם היא הנאה רדודה ושטחית.

שלא כמו במילות השיר של 'בנזין', אם אנחנו רוצים חופש אמתי, להיות לגמרי לבד ולעשות 'מה בראש' זאת לא הדרך. רצון ה' המתגלה אלינו בתורתו נועד לכוון את החיים שלנו, בכל המצבים. גם אלה שבחופש. הדרכות התורה מרימות אותנו ומכניסות תוכן וערך בכל פעולה. רק כך אנו יכולים למלא במשמעות את ימי החופש. גם בחופש, ה' סומך עלינו, ומאמין שנוכל לשמור על הגובה שמתאים לנו באמת.

 

שאלה:

איזה משמעות אתם רוצים לתת לחופש שלכם? אילו פעולות במהלך החופש 'ירימו' אתכם לגובה שמתאים לכם?

דרג את הכתבהדירוג כתבה תרבות חופשית: תרבות של חופש: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

עוד באותו נושא

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד