• בשביל הנשמה

תרבות חופשית: דתי פתוח

כ"ד תמוז ה'תשע''ג 07:00
תרבות חופשית: דתי פתוח

"תגיד אלי, אתה בעד שירות צבאי, נכון?"

"ברור. זה חלק מהחובה שלנו כציבור דתי לאומי – גם לימוד תורה וגם צבא".

"ומה בנוגע ללימודים באוניברסיטה?" "לדעתי גם זה ערך חשוב. ללמוד לימודים כלליים ולעבוד".

"ומה אתה אומר על פתיחות, זה ערך חשוב בעיניך?"

"בעיקרון כן. זה גם אחד המאפיינים שלנו כציבור, אנחנו מחנכים למורכבות, יש הרבה ערכים שאנו מאמינים בהם ואחד מהם זה ערך הפתיחות".

"ולמה אתה מתכוון כשאתה אומר פתיחות?" "אתה יודע, קצת תרבות כללית, טלוויזיה, ספרים. לא הכול זה תורה. יש גם עולם בחוץ – זאת בעיניי פתיחות, והיא חשובה לעולם החינוכי שלנו..."

***

ומה את ואתה חושבים?

גם בעיניכם פתיחות היא ערך חשוב? ואיפה בעולם הערכים שלכם הפתיחות ממוקמת, מתחת לתורה או מחוץ לתורה?

תמיד מפתיע לגלות שכאשר תשאלו את החבר'ה שאלה כזאת, על פי רוב התשובה תהיה חיובית – בעד פתיחות. אם כי לא ברור כל כך מניין הגיע הערך הזה ותפס לו מקום מכובד כל כך אצלנו.

אולי זה משום שלא ברור לנו כל כך מאיפה הערכים שלנו נשאבים. לדוגמה: לימודים אקדמיים נובעים מערכי הפתיחות, או שהם חלק מערכי התורה? ומה בנוגע לצבא? התשובות במקרה הזה קצת יותר ברורות: חלק מערכי התורה מלמדים אותנו את חובת הגיוס לצבא, וכן את חשיבות פיתוח המדע והעיסוק בעבודה שבאמצעותה מתפרנסים. אבל מה בנוגע לטלוויזיה? ומה עם ספרים, מוסיקה, תרבות? האם גם שם התורה מכוונת ומדריכה מה לעשות? כאן התשובה משום מה קצת מהוססת ומגומגמת. וכאן נכנס לו ערך הפתיחות ותופס את מקומו על הכורסה.

אך פתיחות איננה ערך עצמאי.

התורה היא תורת חיים. וככזאת היא מכוונת את כל החיים שלנו. מהדברים שאנו מכניסים לפה ועד למה שאנו מוציאים ממנו. אין לנו שני עולמות, עולם של תורה ועולם של פתיחות. החלוקה הזאת טוענת בעצם שיש תחומים שאינם מונהגים על פי רצון ה'. חלוקה כזאת מפקירה חלקים שלמים לתחושות אישיות ולעתים שגויות של מה נכון ומה לא נכון, מהו שקר ומהי האמת.

החידוש הגדול שלנו הוא שהתורה רחבה, עמוקה, מקיפה וכוללת בתוכה הדרכות לכל תחומי החיים. לא רק לתחום הדתי, אלא גם לתחום המדיני, הכלכלי, הפוליטי והאומנותי. זוהי הפתיחות האמתית, הפתיחות לרצון ה' – בכל פינה בחיינו.

שאלה:

ערכו רשימה של כל הפעולות שעשיתם מאז שקמתם בבוקר ובדקו האם הן נובעות מתוך ערכי התורה? האם הן מתאימות לערכי התורה?

דרג את הכתבהדירוג כתבה תרבות חופשית: דתי פתוח: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

עוד באותו נושא

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד