• בשביל הנשמה

תרבות חופשית: ברוך המבדיל

כ"ה תמוז ה'תשע''ג 07:00
תרבות חופשית: ברוך המבדיל

"תרבות וקודש?! מה הקשר? תרבות זאת תרבות, את הקודש תשאירי לשבתות, שיעורים ובית כנסת. הרי כולנו אומרים בכל מוצאי שבת: 'ברוך המבדיל בין קודש לחול', זאת אומרת, קודש לחוד וחול לחוד. כל הניסיון הזה לחבר ביחד חול וקודש פשוט לא הולך. בעיניי זה ניסיון מלאכותי".

"רגע, רגע, מרב, שימי לב למה שאת בעצמך אמרת לפני רגע".

"למה את מתכוונת?"

"הברכה שאנחנו אומרים במוצאי שבת; המבדיל בין קודש לחול. שימי לב שלא אומרים המפריד בין קודש לחול, אלא המבדיל. זה הבדל משמעותי!"

"אני לא מבינה מה הביג דיל. 'מפריד' 'מבדיל'? מה זה משנה?"

"אני מסכימה שלא כל דבר הוא קודש. יש גם 'סתם יום של חול', ויש גם שירים שלא מדברים בהכרח על קודש. זה נכון. אלא שהבעיה מתחילה כשהחול הופך לטומאה, ולזה התכוונתי כשאמרתי שיש הבדל בין הפרדה להבדלה.

הבדלה היא הבנה שיש דבר גבוה ודבר נמוך, יש עליון ויש תחתון. זה לא אומר שצריכה להיות ביניהם התנגדות ומלחמה. להפך, התפקיד של הקודש הוא לכוון, לתת לחול את המשמעות והתוכן. כך, גם את ימי החול שלנו אנחנו משתדלים לכוון לאור הערכים שאנחנו מאמינים בהם. גם כשאנחנו רואים טלוויזיה, צריך לשאול האם זה מתאים לערכי הקודש של התורה, האם יש כאן דברים שאסור לשמוע, או אסור לראות. כשאין קשר בכלל בין קודש לחול, כשיש הפרדה מוחלטת, מגיעים למצב של טומאה. טומאה מלשון אטימות. חוסר קשר מוחלט לקודש. ניתוק מריבונו של עולם. למשל, אם גיבורי התרבות שלנו הם אנשים שמתנהגים בצורה לא מוסרית, באופן שמנותק מערכים, ומה שמעניין אותם זה בעיקר כסף ויופי, אז זה כבר לא חול. זאת גלישה לכיוון הטומאה. זאת אטימות מלהיות קשורים למה שעליון, גבוה, קדוש. אותו הדבר לגבי מה שאנחנו רואים במחשב. יש חול ויש טומאה".

"עכשיו קצת יותר ברור לי למה התכוונת. אבל איך אני יכולה לדעת?"

"זאת באמת שאלה. לפעמים זה די פשוט. מרגישים מתי זה טוב ומתי זה רע. אבל כשזה יותר מסובך אני פונה לפעמים למדריכה, למורה או לרב שלנו. אני מתייעצת אתם וביחד אנחנו מגיעים למסקנה מה לעשות".

 

שאלה:

היזכרו במקרה בו עמדתם בפני התלבטות כלשהיא, האם החשיבה על קודש וחול היתה יכולה לעזור לכם בהתלבטות? איזו הכרעה לדעתכם הייתה מובילה אתכם להרבות בקדושה?

דרג את הכתבהדירוג כתבה תרבות חופשית: ברוך המבדיל: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים

עוד באותו נושא

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד