• בשביל הנשמה

תרבות חופשית: אמת יש רק אחת

כ"ו תמוז ה'תשע''ג
תרבות חופשית: אמת יש רק אחת

נורית נכנסה אתי לסניף בהיסוס. אחרי הכול, זאת הפעם הראשונה שלה בסניף. היא נכנסה לחדר המדריכים באמצעו של דיון סוער. גילה הסבירה בלהט על ערכי התנועה ומדוע חשוב דווקא היום להדגיש אותם. בגלל חזותה החילונית של נורית, שאיננה מראה רגיל בסניפנו כולם השתתקו והקשיבו לי מציגה את נורית. לאחר כמה דקות של היכרות עם צוות ההדרכה, מירב שאלה אותה מה היא חושבת על הדיון ששמעה כשנכנסה לחדר ההדרכה. נורית חייכה ואמרה: "הערכים שלי שונים משלכם, אני מאמינה שכל אדם צריך לעשות את מה שטוב לו. איך אומרים: 'איש באמונתו יחיה'. לדעתי, אם כל אחד יחיה באמונתו ויכבד את אמונתו של הזולת תהיה פחות אלימות ויותר סובלנות בעולם..."

***

'חיה ותן לחיות!'; 'איש באמונתו יחיה'; 'כל האמיתות שוות'. המשפטים האלה, שנזרקים להם מדי פעם לאוויר בכל מיני מצבים, גורמים לנו לנוע במקומנו בחוסר נוחות. הרי אנו מאמינים שיש אמת אחת ומחייבת. בעשרות השנים האחרונות הלכו הדעות הללו ונעשו לזרם המרכזי בתרבות העולמית. השם הכללי של הזרם הזה נקרא פלורליזם.

אך אם נשאל את הפלורליסט באיזו זכות בדיוק הוא כופה את דעותיו הפלורליסטיות על כל מי שאינו חושב כמוהו, כאן כבר תיווצר בעיה. כלומר, כל אחד מגדיר את הגבולות שלו וגם הפלורליסט מודה שדעות מסוימות יידחו על ידו. כאן מתגלה קנאותו הלא-מתפשרת.

הפסוק המדויק שעוות על ידי הפלורליזם הוא "וצדיק באמונתו יחיה". זאת אומרת: כדי להיות צדיק יש לעמוד בעולם ערכים ברור מאוד. לא הכול הולך. יש אמת ויש שקר, יפה ולא יפה, גבוה ונמוך, טמא וטהור, מותר ואסור. האמת שלנו, האמת האלוקית שמתגלה בתורה, גדולה ומקיפה. היא לא דוחה דעות אחרון בביטול, אלא מגדירה בדיוק מהו המקום הנכון שלהן. מה מתאים, איפה בדיוק זה מתאים ומה לא כל כך מתאים.

במסגרת האמת הגדולה הזאת, גם לסובלנות יש מקום: תפקידה של הסובלנות הוא לאפשר לנו להקשיב ולא לדחות מיד כל דעה. אנו מקשיבים לכל דעה ובוחנים אותה היטב על פי עקרונות התורה. לפעמים דעות שנראות רחוקות במבט ראשון, יתגלו כקרובות אלינו במבט מעמיק יותר. לעתים נדחה לחלוטין דעות שבמבט ראשון נראו דווקא קרובות אלינו. הכול נבחן לאור האמת. והיא אחת.

 

שאלה:

חשבו על דעה שאיננה תואמת לדעתכם את ערכי התורה. מדוע חלה סתירה לדעתכם? כיצד עלינו להתייחס לדעה זו?

דרג את הכתבהדירוג כתבה תרבות חופשית: אמת יש רק אחת: 4 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
3 מדרגים

עוד באותו נושא

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד