• בשביל הנשמה

תרבות חופשית: לחזור לשפיות

כ"ז תמוז ה'תשע''ג 07:00
תרבות חופשית: לחזור לשפיות

סיפר ר' נחמן מברסלב:

פעם אחת אמר המלך לאהובו: "אני חוזה בכוכבים, שכל התבואה שתגדל בשנה זאת, תגרום למי שיאכל ממנה להשתגע, מהי עצתך?". אמר אהובו של המלך: "נכין לעצמנו כעת תבואה לשנה הקרובה, וכך נינצל מהשיגעון". ענה המלך: "הרעיון איננו טוב. הרי אם נהיה השפויים היחידים בממלכה, יחשבו שאנחנו המשוגעים. לכן, נאכל גם אנו מן התבואה, אך נסמן על מצחנו סימן. כשנביט זה בזה ונראה את הסימן, נזכור שאנחנו משוגעים"...

***

מהו השיגעון שעליו מדבר ר' נחמן? בשבוע שחלף ניסינו לעמוד על עקרונות שונים בתרבות שסובבת אותנו, ועל הדרכים להתמודד אתם. אחרי כל הביקורת, חשוב לזכור: בהתפתחות התרבותית של מאות השנים האחרונות יש ברכה גדולה. הרפואה, התעשייה, המדע, ועוד תחומים רבים זכו לפריצה משמעותית שהפכה את החיים לנוחים, בריאים ונעימים יותר. ובכל זאת – חסר משהו. החוסר הוא בחיבור של כל זה אל המקור שמעבר לנו – אל ה'.

האדם המודרני מאמין מאוד בעצמו, אך שוכח את המקור שממנו נובעים כוחותיו. זהו השיגעון שעליו מדבר ר' נחמן. שיגעון שִׁכחת ה'. אנו, עם ישראל, קיבלנו מתנות טובות – אלה הסימונים על המצח שבסיפור – שבאמצעותן נשמר הקשר התמידי עם ה': מתנת התורה והמצוות, ובמיוחד –מתנת השבת. על ידי היום הזה אנו מתחברים שוב לשורש החיים, מחדשים כוחות ומזכירים לעצמנו מהו מקור הברכה שעל ידיו אנו פועלים במהלך השבוע. כך אנו מחזירים את השפיות לשיגעון העשייה השבועי, שעלול להשכיח את החיבור לה'.

 

שאלה:

מה אתם עושים על מנת לזכור את השבת, ואת ה'מקור' בכל ימות השבוע?

דרג את הכתבהדירוג כתבה תרבות חופשית: לחזור לשפיות: 4 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

עוד באותו נושא

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד