• בשביל הנשמה

ניצול זמן בחופש: תבוא מחר

א' אב ה'תשע''ג 07:00
ניצול זמן בחופש: תבוא מחר

"איזה מאמר משעמם... לא להאמין שנשארו לי עוד עשרים דפים כאלה...". תמר ישבה על עבודה שנתנו לה לעשות בבית הספר וכבר נמאס לה לגמרי. "אין לי כוח". קליק זריז, ותמר כבר הייתה ב'דף הבית' של 'וואלה' ואיזו תמונה משכה לה את העין. היה ברור לה שהסקרנות הזאת תיקח אותה למחוזות אפלים שהיא לא מעוניינת בהם באמת. אבל היא כל כך מסוקרנת לראות מה בדיוק יש שם... איך אפשר לדחות את הסקרנות הזאת?

עצה שיכולה להועיל למלחמה ביצר היא פשוט לומר לו: 'תבוא מחר'. לדחות אותו. לא תמיד יש בנו היכולת לקום בגבורה ולומר ליצר 'לא' תקיף, במקרים כאלה כדאי לדחות את המאבק. למרות שאיננו יודעים מה בדיוק יהיה מחר, לפחות לא היום. בעצם היכולת לדחות את הסיפוק המידי יש ניצחון חשוב שנותן הרבה כוח להתמודדות הבאה. זו תחבולה ישנה שהיצר הרע משתמש בה בעצמו, הוא אומר לנו שנעשה את המעשה הטוב בהזדמנות אחרת, מחר, כשיהיה זמן... זה כיף מיוחד להשתמש בנשק של היצר הרע עצמו נגדו. 'להוציא לו לשון' ולומר לו: "ת'שמע, ממש לא מתאים לי עכשיו להסתכל, אבל תבוא מחר, אולי יהיה לי יותר זמן וחשק בשבילך...". בכלל, זאת גישה נכונה לחיים, לגרום ליצר הרע להרגיש קצת מסכן ותלוש ולתת ליצר הטוב להרגיש קצת שובב וערמומי... בדרך כלל מרגישים שהמצב הפוך; היצר הרע הוא התחמן שמגיע על אופנוע רועש ומסובב לכולם את הראש, והיצר הטוב הוא ה'לפלף' המסכן. כשמציבים ליצר ראי מול הפנים ומשתמשים בסגנון שלו, אפשר להוציא אותו 'פארש' ו'להוציא לו את כל האוויר מהגלגלים...'.

תמר התלבטה לרגע ואז אמרה לעצמה: "לא בראש שלי עכשיו כל הגועל הזה", תבוא עוד יום-יומיים... הסקרנות קצת נרגעה והיא עברה ל'כיפה' לכתוב משהו בפורום תנועות הנוער. היא חייכה לעצמה והייתה די מבסוטית מהטריק הזה שעשתה ליצר. מי יודע, אולי יהיה לו מספיק שכל לא לבוא מחר...

שאלה:

מה העצות שלכם לניצחון על היצר בשעת מבחן?

דרג את הכתבהדירוג כתבה ניצול זמן בחופש: תבוא מחר: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

עוד באותו נושא

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד