• בשביל הנשמה

ניצול זמן בחופש: תאמין שיכולים לתקן

ג' אב ה'תשע''ג 07:00
ניצול זמן בחופש: תאמין שיכולים לתקן

"איך? איך יכולתי לעשות את זה? ועוד אחרי שכל כך התקדמתי בזמן האחרון, ואחרי שהבטחתי שלא אעשה את זה יותר... אין לי תקנה..."

"אף אחת בטח לא מדמיינת... רעות, הדוסית של השכבה, תסתכל באתרים כאלה??? אם הן היו יודעות... אני סתם צבועה; מתפללת בדבקות, עוצמת עיניים ומתנדנדת, ואחר כך עושה כאלה דברים... על מי אני עובדת?! איזו תשובה תעזור לי?"

ודוגמה לשאלה מהאינטרנט: "הצילו!!! אני בחור בסוף שנה א' בישיבת הסדר. מאז הלכתי לישיבה קיבלתי על עצמי להפסיק לגלוש לאתרים ברשת שהם מלאי זימה. אך אני פשוט לא מצליח. אני מגיע הביתה, בודק אימייל או סתם הולך לבדוק חדשות, ולא מצליח להתאפק. התמונות רודפות אותי בלילות, ואני בדיכּי מעצמי בצורה מטורפת. מה אני שווה אם אני לא מצליח לעצור אפילו דבר קטן כזה? מה יהיה אתי?"

מכל הקטעים הנ"ל עולה זעקה אחת: אני מיואש/ת! אין לי תקווה. מעבר להתמודדות המעשית שצריך לתת לכל סיטואציה, אם בעצות כפי שראינו, או בהצבת מערכת סינון דוגמת 'אינטרנט רימון' כדי למנוע נפילות חוזרות ונשנות, ישנה נקודה אחת שאנחנו צריכים לשנן לעצמנו כל הזמן: "אם אתה מאמין שיכולים לקלקל, תאמין שיכולים לתקן". משום מה, נוצרת אצלנו תחושה שקרית שאין למעשים אלה תיקון אמתי. כאילו המעשה הוא לעולם חזק יותר מהתיקון, חזק יותר מהתשובה. והאמת כמובן – הפוכה לחלוטין! "אם יהיו חטאיכם כשנים – כשלג ילבינו". כל התיקון נמצא בתשובה, והתיקון כל כך קרוב אלינו, בפינו ובלבבנו לעשותו! המצב הזה, שבו יש לנו תחושה שהרע חזק יותר מהטוב, מעיד על בעיה רצינית בנפש שלנו, בעיה שקיימת אצלנו בתחומים רבים – הרע מורגש אצלנו יותר מהטוב. הכאב גדול מהשלווה והחטא גדול משהתשובה מתקנת. הכול בהיפוך גמור למה שאנחנו לומדים מפי חז"ל ש"מרובה מידה טובה ממידת פורענות...". מציאות הטוב היא מהותית ומשמעותית יותר, הן בכמות והן באיכות, ממציאות הרע. פשוט לחזור ולשנן, להתבונן, להפנים, לדעת ולהאמין. בכוחה של התשובה להוציא אותנו באמת מכל הבוץ! ועצם המחשבה שלא כך – היא עצת היצר הרע שרוצה להפיל אותנו עוד ועוד ברשת הייאוש והחטא.

דבר אחד בכל זאת אפשר ללמוד מהיצר הרע: לא להתייאש!

משימה:

היזכרו בשני מקרים במהלך חייכם בהם הצלחתם להשתנות ולשוב בתשובה.

דרג את הכתבהדירוג כתבה ניצול זמן בחופש: תאמין שיכולים לתקן: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

עוד באותו נושא

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד