• בשביל הנשמה

ניצול זמן בחופש: מתורה לטהרה

ד' אב ה'תשע''ג 07:00
ניצול זמן בחופש: מתורה לטהרה

הרבה פעמים יוצא שברגע של התמודדות מול היצר, כל השיעורים, השיחות, הדרשות והספרים שקראנו ולמדנו נעלמים לנו מהראש. דווקא כשעומדים לפני ניסיון הכול פורח מהראש ונשאר רק חלל שחור. דווקא אחרי שסיימנו את הספר והרגשנו ש"הנה, סוף סוף יש לנו תשובות מצוינות לפעם הבאה שהיצר יתקוף", פתאום הכול נעלם. כל הרעיונות היפים מתפוגגים, וכדברי הגמרא: בשעת התגברות יצר הרע אין מי שזוכר את היצר הטוב. לכן אם יש פסקה או משפט שנוגעים בנו ואנחנו מרגישים שהם נותנים לנו כוח, כדאי לצלם, לניילן ולהניח בכיס או בתיק. בכל פעם שיש ניסיון אפשר לשלוף אותו מהכיס ולקרוא, אפילו אם זה קורה עשר פעמים ביום. בכל פעם זה חודר יותר. יש בזה גם בחינה של 'ונהפוך הוא', דווקא בשעת הניסיון אנחנו לומדים תורה ומתעלים.

ואולי כאן המקום להדגיש עיקרון נוסף: פעמים רבות דווקא אחרי נפילות בתחום הצניעות נוצרת תחושה שאיננו יכולים להתעסק יותר בענייני קדושה. משפטים כמו: "אף אחד לא מקשיב לתפילה שלי עכשיו" או "איך בכלל אפשר ללמוד תורה אחרי מה שעשיתי או ראיתי?" נובעים מתוך תחושה שמעשינו מקרינים על כל עבודת ה' שלנו ופוגמים בה. עלינו ליצור הפרדה מוחלטת בין שני התחומים הללו. גם אם ישנן נפילות רבות בתחום הצניעות, אסור שהן יקרינו על שאר מעשינו הטובים; על התפילה שלנו ועל לימוד התורה. סיבת החלוקה בין שני התחומים היא משום שהפריצות שוטפת בימינו ללא מעצור ועל כן היא יוצרת התמודדות בתחום זה בסדרי גודל שאינם דומים לדורות אחרים, מה שאין כן בשאר ענייני תורה ומצוות.

ולכן אסור לאדם למדוד את מצבו הרוחני עפ"י נפילותיו בתחום הצניעות. דווקא הדבקות שלנו בעבודת ה', עם כל זה ולמרות הכול, תרים אותנו לאט לאט לגבהים עליונים, בעוד שהיצר הרע מעדיף שנעזוב את התורה והמצוות ונמשיך לצלול אתו לעומק התהום.

משימה:

חשבו על משפט/ ציטוט בו תוכלו להיזכר בשעת ניסיון, ולהתחזק ממנו.

דרג את הכתבהדירוג כתבה ניצול זמן בחופש: מתורה לטהרה: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

עוד באותו נושא

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד