• בשביל הנשמה

תפקידי התפילה: מישהו הולך תמיד איתי

ט' אב ה'תשע''ג
תפקידי התפילה: מישהו הולך תמיד איתי

''אני צריך מישהו עם ראש על הכתפיים שאפשר לסמוך עליו". כך אמר קובי, מנהל חברת כוח אדם מצליחה לראש הישיבה. ראש הישיבה הצביע עליי. "צוריאל, אחד האברכים המצוינים בישיבה שיש לו כישרון מעשי גדול מאוד. הוא האדם המתאים ביותר. כשמנהל הישיבה חלה – הוא החליף אותו, והוא עשה זאת באופן מקצועי ומעולה. אתה יכול לסמוך עליו". ראש הישיבה ידע שאני רוצה לצאת ללימודים אקדמיים והוא רצה לעזור לי. עשיתי ראיון עבודה והתקבלתי ללא תואר ותעודה.

רגע לפני שעזבתי את הישיבה הלכתי אליו. "אני מודה לרב על כל שנותיי בישיבה. אלו היו השנים הכי משמעותיות ונפלאות שהיו לי. למדתי המון. אני רוצה לבקש מהרב דבר נוסף. העולם בחוץ הוא עולם אכזר. אדם לאדם זאב. קרירות וחוסר יושר, השגיות ורדיפה אחרי הכסף. אני חושש שאשקע בעולם הזה. אני מבקש לימוד שבועי קבוע אתך. לימוד שמבחינתי יהיה אוויר לנשימה. להיפגש עם אדם שהוא מעל לכל זה. שיאיר לי את הדרך".

***

הקב"ה ברא אותנו מורכבים. מחומר ורוח, מגוף ונשמה. מטרת האדם בעולם היא לקדם ולרומם את העולם החומרי והגס אל הקב"ה. התפקיד הזה צריך למלא אותי שמחה. הקב"ה סומך עליי שאוכל להתמודד במאבק בין הגוף לנשמה ואתן לנשמה להוביל. שאוכל להתעסק עם ענייני העולם הזה ולרומם אותו. אבל יש בכך חשש גדול; במקום שאתרומם – אשקע. במקום שאתעלה – אתדרדר. במקום שהלימוד שלי לבחינות יהיה מכוון לקדם את העולם – אשקיע רק בעצמי.

הקב"ה הכין לכך תיקון: תפילה. בתפילה אני מתחבר לה' יתברך, והוא נותן לי את ההסתכלות הנכונה. איך לא ללכת שולל אחרי כל ה'רעש וצלצולים' שיש בעולם הזה, איך לא להסתבך. כשאני פונה לה' בתפילה, אני מבין שבלי סייעתא דשמיא לא אצליח בכל מעשיי. אני מבין שבכל מה שאני עושה הקב"ה מלווה אותי, שומר עליי ומצליח את דרכי. בלימודים, עם החברים, בסניף, בעבודה. כשהקב"ה אתי הכול מקבל משמעות אחרת. הוא מכוון אותי ומדריך מה חשוב ומה שולי וטפל.

החיבור שלנו לקב"ה בתפילה הוא כמו החיבור של אותו בחור ישיבה לרב שלו. הוא זה שמכוון אותו ומדריך אותו איך לא לשקוע. הוא נותן לו אוויר לנשימה בתוך המחנק הגדול של המרדף של העולם הזה.

 

עיקר התפילה – לשבור גאוות המתפלל ולהשיבו אל הבורא.

(הגר"א מוילנא)

 

שאלה:

האם אתם מצליחים להרגיש בתפילה את הרגעים של חיבור לקב"ה? האם זה נותן מבט אחר על שאר העיסוקים?

דרג את הכתבהדירוג כתבה תפקידי התפילה: מישהו הולך תמיד איתי: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

עוד באותו נושא

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד