• בשביל הנשמה

תפקידי תפילה: רק תבקש

י' אב ה'תשע''ג 07:00
תפקידי תפילה: רק תבקש

"הסתובבתי הרבה זמן ברפת. העטינים שלי היו מלאים. כאילו מחכים שמישהו יבוא וישתה את החלב שמוכן לו. אבל אף אחד לא בא. הבן שלי הסתובב לו עם הפרים הצעירים והם התחרו מי יהרוג ראשון את הזבוב הטורדני שריחף מעליהם. מה אתם רוצים? עגל...

'אימא', שמעתי קול קורא אליי ושעטת פרסות לכיווני. 'אני צמא. אני רוצה לשתות!'

'כמה התגעגעתי אליך!' חיבקתי את העגל הקטן שלי ודחפתי את העטין לפיו. הוא שתה לרוויה. 'כבר חיכיתי שתבוא ותשתה'.

'אז למה לא קראת לי?' הוא הפסיק לרגע את השתייה ושאל.

'תראה, אילו נתתי לך לפני שרצית, זה לא היה טוב. אולי אתה שבע וזה היה גורם לך להקיא את החלב; אולי אתה לא מרגיש טוב, ואין לך תיאבון. דווקא כשאתה רוצה אני נותנת לך. אבל זכור תמיד: יותר שהעגל רוצה לינק, הפרה רוצה להניק! אני תמיד רוצה להשפיע עליך. יש לי לתת בלי גבול. אבל תבקש. אם לא תבקש – לא אתן'".

***

הקב"ה הוא טוב ומיטיב לכול. הוא רוצה להשפיע עלינו כל טוב. חכמה, רפואה, הצלחה, ישועה. הכול. הדרך שבה הקב"ה משפיע עלינו היא על ידי התפילה. בתפילה אנו מבקשים על הדברים שכה חסרים לנו. אנו מראים שאנו זקוקים לישועה, לרפואה ולחכמה. רק כשאנו מבקשים הקב"ה משפיע עלינו. אם לא נבקש – ה' לא ישפיע. הסיבה לכך היא פשוטה. ייתכן שלא נוכל לעמוד בפני גודל הטובה.

משל למה הדבר דומה? לאדם שנמצא בחדר חשוך, ומתוך רצון לעזור לו, מוציאים אותו בעל כורחו לחצר באמצע הצהריים, כשהשמש יוקדת. הוא יכול להתעוור מהאור הגדול. לצאת לשמש זה דבר טוב, אבל צריך לתת לאדם להתקדם לאט לאט לפי מדרגתו. כשאדם מבקש זה אומר שהוא מוכן. זה אומר שהוא מסוגל לקבל את האור הגדול. את הטוב האלוקי.

הקב"ה, הטוב והמיטיב, רוצה להשפיע עלינו שפע של טוב כל הזמן. לכן הוא קבע לנו את עבודת התפילה דבר יום ביומו. כדי שכל יום נבקש על החסר לנו. כך יוכל להשפיע עלינו שפע ברכה והצלחה לפי מה שאנחנו צריכים.

"כל הנשמה תהלל יה, הללויה". על כל נשימה ונשימה שאדם נושם צריך לקלס את יוצרו.

(בראשית רבה, יד)

 

שאלה:

האם אתם מבטאים את הרצונות שלכם באופן מפורש בתפילה?
דרג את הכתבהדירוג כתבה תפקידי תפילה: רק תבקש: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים

עוד באותו נושא

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד