• בשביל הנשמה

טבעיות התפילה: לחזור לשורש

י"ד אב ה'תשע''ג 07:00
טבעיות התפילה: לחזור לשורש

"ישבתי במעוז, כשלפתע הנחיתו עלינו מטח אש מרוכז של 160 מ"מ. הכול זע. גל של אבק שטף אותנו. זו הייתה תופת. "אלוקים", קראתי, "תציל אותנו". "אתה דתי?" "עכשיו כן!"

(חזי כרמלי, עיתונאי ב'מעריב', ט"ז בתשרי התשל"ד, מלחמת יום הכיפורים)

"הלוא גם אני הרגשתי איזה צורך להתפלל במקום הזה, אלא שלי אין מילים, ליהודי הדתי – יש"

(אריאל שרון בראיון ל'מעריב' אחרי שהניח תפילין בכותל)

***

לפעמים זה תופס אותך חזק. הרגשה חדה וברורה שככה זה: אתה תלוי במישהו. גם אם קשה לך להסביר מה ומי – התחושה הזאת פועמת אי שם בפנים. יש פעמים בחיים שאין לנו ברירה אלא לעצור, להבין שמכאן ואילך מה שנשאר זה רק להתפלל. אבל מאיפה מגיע הצורך הזה? מהי התפילה הזאת?

עם כל הכבוד לכוח שיש לנו, בני האדם, אנחנו מוגבלים. הבעיה היא שלא תמיד אנחנו זוכרים את המוגבלות הזאת, ואז מספיק רגע של חוסר אונים: איזו מצוקה שנקלענו אליה; או אולי איזה חולי בגוף שמשבית אותנו למיטה, ופתאום מתאפסים. שוב חוזרת לה תחושת התלות וההזדקקות. אבל בעצם, לא היינו צריכים להמתין למקרים הקיצוניים האלה. מספיק לחשוב לרגע על המערכות המורכבות של הגוף ועל כמה בקלות הן עלולות לחדול מפעילות תקינה, והנה שוב מרגישים את התלות. ויש עוד סיבות רבות לחוש בתלות הזאת.

חוויית התפילה טבעית לאדם. היא נובעת מהצורך להיקשר בשלמות הגדולה מאתנו, להתעלות מעל המגבלות והחולשות, ולרגע – לנשום שוב אוויר פסגות. ככל שמפתחים יותר עדינות ויכולת הקשבה, מתעורר הצורך הטבעי הזה להתפלל גם בחיי היום-יום הרגילים. התפילה מתפרצת באופן טבעי מתוך האמונה באלוקים חיים, מתוך החוויה שאנחנו קשורים אליו ותלויים בו וממנו מגיעים החיים שלנו. האמונה הגדולה מתבטאת דווקא ביכולת לראות בכל דבר קטן את הקשר שלו לאלוקים; בכל צמח ופרח, בכל יום ובכל רגע. כשחיים ככה, התפילה הופכת להיות הביטוי הטבעי ביותר של הקשר שלי לאלוקים.

התפילה, לפני המילים והסדר שלה, היא כמיהה, השתוקקות ובקשה להיות מחובר. מחובר למה שהוא מעבר לכל מה שאני מבין ויודע. מחובר לשורש שממנו הכול מתחיל ואליו הכול חוזר.

 

שאלה:

האם תוכלו להיזכר ברגע שבו הרגשתם צורך טבעי להתפלל? מדוע לדעתכם הרגשתם ככה דווקא במצב הזה?

דרג את הכתבהדירוג כתבה טבעיות התפילה: לחזור לשורש: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

עוד באותו נושא

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד