• בשביל הנשמה

טבעיות התפילה: הרדיו והנשמה

ט"ו אב ה'תשע''ג 07:00
טבעיות התפילה: הרדיו והנשמה

"אז אתם מבינים, גלי האתר נמצאים כל הזמן באוויר. ברגע שאנחנו מפעילים את מכשיר הרדיו ומכיילים אותו על התדר הרצוי, קולטים את השידור". ד"ר בראון הרים את מערכת הסטריאו בעודו מדגים איך היא פועלת. "אז בעצם אנחנו רק מתחברים לגלים שכל הזמן נמצאים מסביבנו?", שאל דביר. "בדיוק", ענה ד"ר בראון. "התפקיד של הרדיו הוא רק לקלוט ולהעביר אלינו את הגלים שנמצאים כל הזמן באוויר ולנו אין יכולת לקלוט אותם"...

***

"אני לא מבינה מה כל כך טבעי בלהתפלל?! הרבה יותר טבעי לי להמשיך את סדר היום שלי בלי העצירה המלאכותית הזאת של התפילה".

האמירה הזאת של יעל שברה את הרצף של הפעולה בדיוק בשיא. דווקא כשמירב המדריכה הדגישה עד כמה התפילה מתבקשת וטבעית. היה שקט לרגע. ואז מירב חייכה ואמרה: "זה נכון. אבל זה רק במישור החיצוני. כשמתפללים, אנחנו בעצם מתחברים לנשמה שלנו, והיא – מתפללת תמיד. כל היום אנחנו רצים ועסוקים במיליון עניינים. אין לנו רגע לנשום. אבל עמוק בפנים, הנשמה, שהיא החלק הרוחני שבנו, צמאה ומשתוקקת תמיד לה'. היא מתגעגעת, כוספת ובקיצור – מתפללת כל הזמן. הבעיה היא רק בכך שאנחנו לא מתחברים למימד הזה שקיים בתוכנו ו'מתחנן' שנתייחס אליו".

"אז התחושה שלא בא לי להתפלל נובעת מחוסר חיבור לנשמה שלי?" המשיכה יעל לשאול.

"לא הייתי מגדירה את זה בכזאת קיצוניות, אבל משהו בכיוון הזה. עיסוק רב מדי בעולם החיצוני וחוסר הקשבה לעולם הפנימי, העולם של הנשמה, מרחיקים אותנו מהחיבור לתפילה. התפקיד של התפילה הוא כמו כיוון התדר ברדיו. 'גלי הקשר' בין ה' לנשמה נמצאים באוויר כל הזמן, אנחנו רק מתחברים אליהם ברגעי התפילה. הנשמה מחוברת לה' תמיד. היא קשורה למקום העליון שממנו היא הגיעה. בתפילה אנחנו פותחים את הלב להתחבר לתפילה התמידית של הנשמה. הרב קוק נותן לזה משל מקסים: התפילה היא כמו פרח שפותח את עלי הכותרת לקראת אור קרני השמש. החום של השמש מעניק לו חיים, והוא צמא לאור הטוב והמחמם הזה". מירב סיימה את דבריה: "התפילה היא ההזדמנות שלנו להצטרף לשירה התמידית של הנשמה שבנו. זה לא תמיד קל, אבל כשזוכים מדי פעם להתפלל באמת, מבינים כמה זה טוב וטבעי".

פתגם:

אין התפילה באה כתיקונה כי אם מתוך המחשבה שבאמת הנשמה היא תמיד מתפללת, היא עפה ומתרפקת על דודה בלא שום הפסק כלל, אלא שבשעת התפילה המעשית מתגלה בפועל התפילה הנשמתית התדירית. (הרב קוק)

שאלה:

האם ההפסקה לתפילה טבעית עבורכם?האם אתם מצליחים להתחבר ל'תדר' של הנשמה מידי פעם?

דרג את הכתבהדירוג כתבה טבעיות התפילה: הרדיו והנשמה: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

עוד באותו נושא

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד