• בשביל הנשמה

טבעיות התפילה: אמצעי או מטרה?

י"ז אב ה'תשע''ג 07:00
טבעיות התפילה: אמצעי או מטרה?

"שלום אבא, מה שלומך?" "ברוך ה' בסדר, ואיך אצלך?" "ברוך ה' טוב. אהה... לא נעים לי לשאול, אבל, כבר עבר חודש ו..." "כן בני, מה קרה?" "תראה, אמרת לי שתשלח בכל חודש מעטפה עם כסף ו..." "אתה רוצה לומר שהחודש היא לא הגיעה". "כן. איך אתה יודע?" "כי לא שלחתי לך כסף החודש." "מה?! אבל למה??" "בני היקר, מאז שנסעת לחו"ל כמעט ולא התקשרת אליי כדי לדבר. חשבתי שהדרך היחידה ליצור אתך קשר היא לגרום לכך שתרגיש את החוסר בכסף, ואולי אז אזכה לשמוע ממך. לא נעים לי לומר, אבל נראה שצדקתי..."

***

כשחסר לנו, אנחנו מיד מבקשים; בריאות, פרנסה, הצלחה במבחן, הצלחה מול החברים. אבל למה בעצם חסר לנו?

התפילה נתפסת בעינינו לפעמים כסוג של כרטיס אשראי למשיכת מזומנים: מכניסים את הכרטיס ומקבלים את הכסף. במילים אחרות: התפילה היא אמצעי להשיג את מה שחסר לנו. האם זאת המשמעות האמתית של התפילה?

למען האמת התמונה הפוכה בדיוק; החיסרון שיש לנו בחיים הוא האמצעי, ואילו התפילה היא המטרה! איך זה ייתכן?

ממש כמו בסיפור שלמעלה, הקב"ה, אבינו שבשמים, מצפה לקשר אתנו. תפקידנו בעולם הוא להכיר בה', בכל תחום מחיינו. כאשר אנחנו 'מנתקים קשר', ה' מנסה להתקשר אלינו. והוא עושה זאת על ידי החסרונות. כל חיסרון הוא קריאה אלוקית. כל חיסרון הוא אמצעי לעורר אותנו לחדש את הקשר עם ה'. אז מובן שאם הילד שומר על הקשר עם אבא שלו, זאת לא בעיה לתת לו עוד קצת כסף, אבל אי-נתינת הכסף היא לא הנקודה. הכסף הוא רק תזכורת עבור הילד – להתמקד בדבר החשוב באמת – הקשר עם אבא.

לכן, הרווח של התפילה אינו נמצא מחוץ לה. אנחנו לא מודדים את ערכה של התפילה לפי התוצאות שהיא מביאה לנו – האם קיבלנו בסופו של דבר את הכסף שרצינו, האם הצלחנו במבחן וכדו'. הערך הגדול ביותר של התפילה הוא בה עצמה! הזכות לעמוד מול ה' ולהרגיש חיבור לשורש ולמקור שממנו כל החיים מגיעים, זאת היא המתנה הגדולה מכל. ככל שנהיה מחוברים יותר, כך גם לא נזדקק לחסרונות שונים.  

 

פתגם:

להתפלל זה לא רק לעמוד ולמלל מילים. להתפלל, זה אומר שאני מנקה את הלב שלי, עד שהוא נפתח ואני ממש עומד לפני ה'. (הרב קרליבך)

 

 

שאלה:

איזה צדדים נוספים בקשר עם הקב"ה אתם מצליחים לגלות בתפילה?

דרג את הכתבהדירוג כתבה טבעיות התפילה: אמצעי או מטרה?: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים

עוד באותו נושא

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד