• בשביל הנשמה

טבעיות התפילה: מודה אני

י"ח אב ה'תשע''ג 07:00
טבעיות התפילה: מודה אני

ענת קמה מוקדם וניגשה להכין קפה. כשהתחלתי להזדחל מחוץ לשק"ש ומלמלתי חצי ישנה "מודה אני", ענת תפסה אותי במבטה החד. לאחר ההתארגנות היא שאלה: "אז מה מלמלת שם לעצמך איך שקמת?"

הייתי נבוכה. מעולם לא ניסיתי להסביר למישהו לא דתי על הווי החיים שלי, ולא ממש ידעתי איך לעשות את זה. "אהה..אמרתי 'מודה אני'. זאת תפילה כזאת שבה פותחים את הבוקר מיד כשמתעוררים".

"ומה בדיוק אומרים בה?" המשיכה ענת לשאול בסקרנות גוברת.

"אומרים בה: 'מודה אני לפניך, מלך חי וקיים, שהחזרת בי נשמתי בחמלה, רבה אמונתך' זאת אומרת: תודה לך ה' שהחזרת לי בחזרה את הנשמה לאחר השינה. תודה על האמון שאתה נותן בי".

ענת נעצה בי את העיניים העמוקות שלה ונראתה מתפעלת. "וואו, זאת תפילה מדהימה".

צחקתי. "זה יפה שאת מתלהבת, כי בדרך כלל המצב שבו אני אומרת את המילים האלה לא מאפשר לי להתלהב יותר מדי".

"תשמעי, שירה, באמת שזה מיוחד. אני מתפעלת מזה שהמילה הראשונה שהבנאדם אומר על הבוקר היא: 'תודה'. כאילו זה הדבר הכי פשוט והכי טבעי שיש בעולם. המילה 'אני' באה רק אחר כך. ממש חזק. זה יפה בעיניי כי יוצא לי לחשוב מלא פעמים כמה טוב יש לי בחיים שמובן לי מאליו. כמה יופי יש בעולם ולא תמיד יודעים להעריך".

"רואה ענת, תמיד אמרתי שיש בך משהו רוחני. ואם את כבר בהתלהבות אז תשימי לב לעוד דבר מעניין: בתפילה הזאת לא מזכירים את שם ה'. לכן, אפשר לומר אותה גם לפני שנוטלים ידיים בבוקר. לדעתי יש כאן מסר עמוק וחשוב מאוד. המסר הוא שתודה היא הדבר הבסיסי ביותר שצריך ללוות אותנו בחיים, אפילו לפני שמתחילים את התפילה עצמה. קודם כל – לומר תודה. זה בסיסי, ובזה היום מתחיל. התודה היא הדלת שדרכה נכנסים לכל מצב ולכן בה גם מתחילים את היום. קודם כל מתחילים ממה שיש, אחר כך מבקשים גם על מה שחסר. ותראי רמז נחמד: המילה דלת היא ראשי תיבות: דע לומר תודה. זאת היא הדלת שפותחת את היום..."

 

תרגיל:

על מה הייתם רוצים להודות לה'? כתבו על פתק קטן והזכירו בתפילת 'מודה אני' או בתפילת 'מודים'.

דרג את הכתבהדירוג כתבה טבעיות התפילה: מודה אני: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים

עוד באותו נושא

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד