• בשביל הנשמה

טבעיות התפילה: שבת ותפילה

י"ט אב ה'תשע''ג 07:00
טבעיות התפילה: שבת ותפילה

"בכל העולם חושבים שאני מתפלל כשאני צריך משהו. אבל מה עם כל אלה שלא מתפללים? האם הם גוועים מרעב ברחובות? הרי ראיתי הרבה עשירים שלא מתפללים ויש להם את כל מה שצריך, אז למה להתפלל בכלל?"

"אנשים שלא מתפללים יש להם הרבה בחיצוניות – כל מה שצריך, אבל חסר להם משהו במובן פנימי יותר..." (הרב שלמה קרליבך זצ"ל, 'למען אחי ורעי')

***

העולם המערבי שאנחנו חיים בו הוא עולם של שפע. שלא כמו בתקופות קדומות, ובמקומות מוכי עוני בעולם גם כיום, בימינו אין אנשים רבים שגוועים מרעב ברחובות ב"ה. מבחינה חומרית מצבנו לאין ערוך טוב יותר מבעבר. אבל מה בנוגע לנשמה? כאן המצב מורכב יותר. הרעב שקיים היום בעולם, כדברי נבואת הנביא עמוס הוא "לא רעב ללחם ולא צמא למים, כי אם לשמוע את דברי ה'". יש מצב שבו יש לנו מבחינה חומרית הכול, אבל אנחנו מרגישים שהעיקר חסר לנו – חסרה לנו הפנימיות, חסרה החיות הפנימית.

התפילה, כמו יום השבת, היא שעה של התכוונות והתרכזות בעולם הפנימי הרוחני. אם הזמן הזה הוא זמן איכותי ומנוצל, כל שאר שעות היום וכל ימות השבוע יכולים לקבל פנים אחרות לחלוטין. השבת והתפילה הן טעם החיים שעומד מאחורי כל מה שיש לנו. זאת היא הברכה האלוקית, שאם היא חסרה – חסר לנו העיקר. ההשתוקקות לשבת, כמו גם ההשתוקקות לתפילה, מגיעה מחוסר ההסתפקות במסגרת החיצונית של החיים, במה שיש לנו מבחינה פיזית. את השבת והתפילה צריך – בשביל הנשמה.

 

שאלה:

מתי לאחרונה חשתם השתוקקות לשבת/ לתפילה סתם כך באמצע היום?

דרג את הכתבהדירוג כתבה טבעיות התפילה: שבת ותפילה: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים

עוד באותו נושא

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד