• בשביל הנשמה

עצות לתפילה: להתכונן לפגישה

כ"א אב ה'תשע''ג 07:00
עצות לתפילה: להתכונן לפגישה

"רוני, תפוס ת'כדור!! מהר, רוץ! מסור לדודי, הוא פנוי מתחת לסל... טוב מאוד!!!" "חבר'ה, כבר אחת ורבע, חייבים לחזור לבית הכנסת. תפילת מנחה מתחילה עוד חמש דקות!" רצנו בטילים בחזרה לבית הכנסת, נוטפים זיעה. כבר שמענו את הקדיש של החזן, ואני עוד מנסה להסדיר את הנשימה. "ה'...שפתי תפתח"... וואו איזה חום. לא הדליקו את המזגן??? "ופי יגיד תהילתך", רוני הזה, לא בנאדם. משחק עם עצמו, אגואיסט כזה לא ראיתי בחיים. "מחיה המתים". אני פשוט מת מעייפות, אין לי כוח לזוז. "בזזזז" מי זה שולח הודעה עכשיו באמצע התפילה? אולי קרה משהו... אני רק אציץ בצג של ההודעה ואבדוק. מבצע ב'טאוור רקורדס' רק לשבוע. וואלה, מגניב, כבר הרבה זמן אני רוצה דיסק חדש... "ברוך אתה ה', הזן את הכול". הזן את הכול?!!! אני בכלל בתפילת שמונה עשרה... אז איפה הייתי??

***

התפילה היא מפגש עם ה'. וכמו בכל מפגש, ועוד יותר – במפגש עם ה', יש צורך להתכונן לקראתו. המינימום של ההכנה הוא לא להיכנס באופן פתאומי לתוך התפילה. הפתאומיות הזאת מביאה לכך שעל פי רוב אנחנו עדיין מרוכזים בדבר הקודם שעשינו, ולא ממש עוברים לפאזה של התפילה. זה לא אומר שצריך לעסוק בהכנות במשך שעה. מספיק לעצור חמש או שלוש דקות לפני כן, לסדר את המחשבות, להתרכז, לחשוב רגע לפני מי אנחנו עומדים להשיח את לבנו. לנקות את הראש מכל מה שטורד אותנו ומפריע לנו בריכוז. לקחת פסק זמן מכל הרעשים, הפלאפונים, החברים. לדעת לפני מי אנחנו עומדים ולהתנהג בהתאם.

הרי אם למשל הייתה לכם פגישה עם אדם שאתם מעריכים, מסתבר שהייתם מתכוננים זמן מה לפני כן. מסדרים את הלבוש, מנקים את עצמכם ומפנים את הזמן באמת. הבעיה היא שהתפילה הפכה להיות סוג של טקס דתי שצריך לבצע בכל יום, ומימד הפגישה שבה התפוגג ונעלם לו. אנחנו נפגשים רק עם הסידור ועם המילים שמודפסות בו, ולא עם ה'. אז העצה הכי בסיסית – פשוט לעצור רגע לפני התפילה ולהתכונן; ליטול ידיים, להתרכז, ללמוד או לחשוב על משהו שעוזר לנו בכוונה, ולהמתין בסבלנות לפגישה...

 

שאלה למחשבה:

האם אתם מצפים לתפילה כמו למפגש עם מישהו אהוב? איך אפשר לשדרג את הציפייה ואת הגעגוע שלנו לתפילה?

דרג את הכתבהדירוג כתבה עצות לתפילה: להתכונן לפגישה: 4 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
3 מדרגים

עוד באותו נושא

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד