• בשביל הנשמה

עצות לתפילה: בכל יום מחדש

כ"ב אב ה'תשע''ג 07:00
עצות לתפילה: בכל יום מחדש

מה יש ללמוד? אני מכיר את התפילה בעל פה, כבר מגיל עשר אני מתפלל. זה פשוט לא מדבר אליי, זה לא קשור בכלל בהבנה של מה שאני אומר...

***

"תראה את החבר שלך, ממש לקנא בו. הוא התחיל להתקרב ליהדות רק לפני זמן קצר, והוא מתפלל בכזאת התלהבות. מה הסוד שלו?"

"אני אגיד לך משהו שהוא אמר לי לפני כמה ימים אחרי שגם אני שאלתי אותו את אותה השאלה: 'ההתחדשות שאני חווה בכל יום נובעת מהלמידה התמידית שלי'. הוא אמר לי שהוא מרגיש שאנשים שגדלו לתוך העולם הדתי חושבים שהם כבר יודעים הכול, אז הם מפסיקים ללמוד, ובגלל זה הדתיות שלהם הולכת ומתייבשת"...

***

אחד המכשולים הגדולים בעבודת התפילה הוא ההרגל. הרגלים הם אמנם דבר חשוב, אך כשהם גורמים לירידת ההתלהבות וההתחדשות, זה סימן שהם עברו את הגבול שלהם. מעטים האנשים שמנסים ללמוד מחדש דבר שהם מרגישים שהם יודעים כבר שנים. אנו מורגלים להתפלל מגיל צעיר מאוד. הרבה חלקים בתפילה נראים לנו כל כך מוכרים, שאף אחד מאתנו אינו מרגיש צורך ללמוד אותם מחדש. ככה משתרשות להן כל מיני טעויות בהבנה, או כל מיני הבנות ילדותיות ושטחיות.

אז נכון שעצם הלימוד פה הוא כבר חידוש בעבודת התפילה. אך אל החידוש הזה צריך לשאוף בכל יום ממש. חשוב להקדיש מעט זמן ביום, אולי לפני כל תפילה, להבנת משמעות התפילה; מה אומרים, ולמה דווקא בצורה הזאת. ישנם ספרים רבים בנושא ואפשר לפנות להורים, למורות ולמורים שלנו שיפנו אותנו לכאלה ספרים.

אבל החידוש הוא לא רק במישור השכלי, אלא גם חידוש של חיים. בכל יום יש לנו ניסיונות חדשים והתמודדויות חדשות. בכל יום מילות התפילה מבהיקות לנו, מחדשות ומאירות את מה שעובר עלינו באור חדש ומיוחד. רק צריך להטות אוזן ולהקשיב. להתחדש בתפילה זה ללמוד את מה שכבר מכירים בעומק חדש. וזה גם להקשיב למה שעובר עלינו בכל יום ולמצוא במילות התפילה העתיקות אור חדש שמאיר לנו את מה שאנחנו מרגישים. למשל, תפילת "מודים אנחנו לך" השגרתית והמוכרת כל כך מסוף תפילת העמידה יכולה להיטען במשמעות ובחוויה חזקה של הכרת הטוב לאחר הצלחה במבחן או הבראה מחולי. ממש אותן המילים שאמרנו אתמול ושלשום הופכות להיות הביטוי הכי פשוט ואמתי של התחושות שבלב. הסוד הוא לשים לב. לשים את הלב בכל תפילה, בכל יום מחדש.

 

משימה:

בחרו בכל שבוע חלק אחד מהתפילה שאתם מנסים ללמוד ולהבין יותר. כתבו בתוך הסידור בקיצור את מה שלמדתם. כך תוכלו לחזור בקצרה על הרעיון ולהיזכר בו.

דרג את הכתבהדירוג כתבה עצות לתפילה: בכל יום מחדש: 4 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים

עוד באותו נושא

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד