• בשביל הנשמה

עצות לתפילה: זהירות, שודדים!

כ"ג אב ה'תשע''ג 07:00
עצות לתפילה: זהירות, שודדים!

"נמאס לי! כל פעם אני מתחילה להתפלל, מכוונת קצת, ואז המחשבות נודדות לי למיליון מקומות. אני מוצאת את עצמי בסוף התפילה חושבת על דברים אחרים לגמרי. אם גם ככה זה נגמר ככה בכל פעם אולי עדיף כבר לוותר ולהפסיק להיאבק? מה לעשות???"

***

השאלה הזאת מזכירה לי משל יפה של ה"חפץ חיים" בספרו שמירת הלשון. הוא מתאר שם נערה צעירה שפתחה בסטה בשוק. יום אחד הגיעו שודדים והחלו לשדוד לה את הבסטה. הנערה התחילה לצעוק בקול גדול לעזרה. עובר אורח שראה אותה אמר לה: "מה את צועקת? תנסי גם בכוחות עצמך לתפוס משהו מהסחורה שלך, שלפחות חלק יישאר בידייך".

כמו במשל כך גם אצלנו, היצר הרע רוצה למנוע מאתנו לפנות את המחשבה ולהתפלל. מהרגע שאנו מתחילים להתפלל מתחיל להתנהל מאבק בינינו ובין היצר, שרוצה לחטוף מאתנו את התפילות. אולם גם אם מצאנו את עצמנו ב"מודים", אחרי שתפילה שלמה תכננו את הפעולה של שבת – יש לנו עוד שתי ברכות שלמות שאפשר להרוויח! הרי כל תפילה שאנו זוכים לכוון בה היא כמו יהלום יקר, ולא יעלה על הדעת לומר שאם גם ככה חוטפים לנו כמה יהלומים נוותר על הכול...

נשק יעיל מאוד במלחמה נגד היצר שחוטף לנו את התפילות הוא להתפלל רק מתוך סידור. קשה מאוד לכוון בעל פה. המחשבות מהירות מאוד ומתחלפות במהירות מאחת לאחרת. כאשר מביטים בסידור מתרכזים בדיוק במילים שמופיעות בו, ולמחשבות זרות קצת יותר קשה להיכנס. הרי בכל פעם יכולים לחשוב רק מחשבה אחת. אם מתרכזים במילות הסידור ורק בהן, לא תוכל באותו הזמן להיכנס לראש מחשבה אחרת. לדוגמה: "מודים אנחנו לך" – להביט במילים ולכוון לפירוש הפשוט ביותר שלהן – אנחנו מודים לך ה'. וכן הלאה. אפשר להיעזר בסידורים כמו 'יסוד מלכות' שכותב פירוש פשוט מעל כל מילה ממש. מניסיון, אם תחזיקו את הסידור בידיים ותביטו רק בו ולא בשום דבר אחר, תגלו איך אתם 'כובשים' לאט לאט עוד חלקות בתפילה. הכלל החשוב הזה נכון גם לברכת המזון ולברכת 'אשר יצר' שלפעמים הופכות לסוג של מלמול חסר כל כוונה. לקחת ברכון או לעמוד מול תפילה שתלויה על הקיר ולהתרכז כמה שניות, כל יהלום כזה הוא בעל ערך עצום!

עיקר תפילה בכוונה היא שֶיַּטה אזנו היטב היטב וישמע מה שהוא מדבר בתפילה, וזה עיקר תפילה בכוונה.

(ר' נחמן מברסלב)

 

שאלה:

מהו הקטע שאתם הכי אוהבים בתפילה? נסו במשך הימים הקרובים להתכוון כשאתם מגיעים אליו, ובכל כמה ימים להוסיף קטע חדש.

 

דרג את הכתבהדירוג כתבה עצות לתפילה: זהירות, שודדים!: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים

עוד באותו נושא

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד