• בשביל הנשמה

עצות לתפילה: מעומק הלב

כ"ד אב ה'תשע''ג 07:00
עצות לתפילה: מעומק הלב

יהודי אחד שאל את הצדיק ר' לוי יצחק מברדיצ'וב : "מדוע אתה צועק בתפילה, תתפלל בצורה נורמלית". הצדיק שתק, לא ענה והלך לו. לאחר כמה דקות עבר ר' לוי יצחק ליד אותו יהודי ודרך לו על הרגל בעוצמה. אותו יהודי פלט צרחה: "אייי". מיד שאל אותו ר' לוי יצחק: "מה אתה צועק??" ואותו יהודי ענה: "זה כואב". אמר לו ר' לוי יצחק: "נכון, זה כואב, ולכן גם אני צועק..."

***

התפילה נענית כשהיא בוקעת ממעמקי הלב. מעבר לתפילות הקבועות שמלוות אותנו במהלך היום – שחרית, מנחה ומעריב, אנו יכולים להוסיף תפילות משלנו. כאשר אנו מוסיפים תפילה, בלשון פשוטה, על כל מה שכואב  ומציק לנו, אנו מעמיקים את הקשר עם ה' מעבר למסגרת הקבועה והרגילה. תפילה שכזאת פותחת את שערי הלב והופכת את הקשר לגורם יומיומי חשוב. בשעות שכאלה לא צריך להתבייש, אפשר גם להגביה מעט את הקול ולבטא את הכאב בטבעיות.

ואם תשאלו: "ומה אם אני לא מרגיש שזה כואב לי?" קודם כל, זאת סיבה מספיק טובה לצעוק בקול גדול ולבקש מה' שיפתח את לבנו האטום, לא? איך אפשר שלא לכאוב כשרואים יהודים שלא מכירים את המורשת המופלאה של עמם? איך אפשר שלא לכאוב כשיודעים כמה יהודים עוד נמצאים בחו"ל ומרגישים שם בנוח? ואיך אפשר להשלים עם העוני, החולי והבעיות הביטחוניות? צריך לזעוק לה' שיסיר את מעטה השלווה המדומה מעל עינינו, כדי שנראה את מה שצריך תיקון. להפסיק להיות כאלה מאופקים ומרובעים ופשוט להביע את הכאב באמת.

אבל גם אם לא מצליחים להרגיש את הכאב, יש לצעקה או להגבהת הקול בתפילה ערך. הפעולות החיצוניות מעוררות את הלב. קשה מאוד לשלוט במחשבה ובלב, אבל במעשים קל יותר לשלוט. הצעקה והתפילה בקול רם מעוררות מאוד את הכוונה והרצון. חשוב לזכור:  מובן שה' שומע אותנו בכל מצב. הוא לא צריך חלילה שנצעק כדי שהוא ישמע אותנו. הצעקה היא רק בשבילנו. אנחנו חירשים ואטומים. כשצועקים על מישהו אטום ואדיש, יש סיכוי אולי שיצא מהאדישות ויחזור לעצמו. כי זעקה הבוקעת מעומק הלב גם חודרת אל עומק הלב. כמובן, חשוב לשמור על רגישות ותשומת לב שהקול שלנו לא מפריע לשכנים שסביבנו. ויש אמירה בשם ר' נחמן מברסלב שאומרת: "הזעקה הכי גדולה היא זאת שאינה נשמעת"...    

 

 שאלה:
מה באמת כואב לנו בחיים? איך נוכל לצאת מהאדישות ולהרגיש יותר את הדברים שצריך להתפלל עליהם?

דרג את הכתבהדירוג כתבה עצות לתפילה: מעומק הלב: 4 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים

עוד באותו נושא

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד