• בשביל הנשמה

עצות לתפילה: כשהבטן שבעה והנשמה רעבה

כ"ה אב ה'תשע''ג 07:00
עצות לתפילה: כשהבטן שבעה והנשמה רעבה

איזו ארוחה זאת הייתה; גם פרגיות, גם כנפיים, שווארמה ונקניקיות. אכלתי שלוש פיתות שלמות, אני לא מסוגל לזוז. כשעשינו הפסקה להתפלל מנחה הרגשתי כל כך כבד, שלא ממש הצלחתי לכוון למשהו...

***

האוכל משמש, לפעמים, עבור האדם, סוג של בריחה. מתמלאים באוכל ושוכחים מכל הבעיות. אבל הבעיות כמובן נשארות, רק שהאדם שהתמלא באוכל פשוט נחסם מלהרגיש אותן. תחושת ההתעלות שליוותה את תפילת יום הכיפורים, בגלל התענית, היא דוגמה קטנה למצב שבו האדם פתוח לקשר הרוחני עם ה' ולא נחסם מעודף גשמיות.

אז כמובן, השאיפה היא לא לצום כל הזמן. אבל כן צריך לנסות ולשים לב שהאוכל אינו מוריד אותנו וחוסם את כל השאיפות הרוחניות שלנו. דוגמה לעיקרון הזה נמצא בהלכות התפילה, שם נזכר שאסור לאכול בבוקר לפני התפילה. הסיבה לכך היא שאכילה לפני התפילה מעניקה לאדם תחושת חשיבות עצמית וגאווה. במקום לעמוד מול ה' ולהודות על החיים שהוא העניק לו בחסדו, האדם מתעסק באכילה ושתייה...

לפעמים יוצא לראות אנשים עשירים ושבעים, שלמראית עין לא נראה שחסר להם משהו בחיים. יש להם הכול. אבל זהו גם סוג של חיסרון. כי מי שממלא את החסרונות הרוחניים שקיימים בכל אדם, בכל מיני סיפוקים גשמיים-חומריים, אין סיכוי שהוא יבין וירגיש מהו חיסרון רוחני, וכך הנשמה שבו תישאר צמאה ובודדה. הרב קוק מתאר את המצב המקולקל הזה בלשונו:

"כי כיוון שיש לו לאכול ולשבעה וכאלה ההבלים, לא יצייר בהתפללו בשבח 'עלינו לשבח' ו'על כן נקווה', שיתוקן עולם במלכות שדי והאלילים יכרתו והרשעים יפנו אליו יתברך. כי מה יזיקו האלילים לאשר עיניו ולבו למלאות כרסו מעדנים..." (מוסר אביך עמ' יד–טו)

במילים שלנו: מי שאכל כרגע סעודה דשנה, לא באמת מפריעים לו הרשעים שאינם עושים את רצון ה' בעולם. ואם כך, איך יוכל המתפלל לכוון ברצינות בתפילתו שה' יעביר את הרשעים מן העולם?

צריך לשמור על גבולות גם כשאוכלים. מעבר לשמירה על בריאות הגוף, יש בכך גם שמירה על בריאות הנפש. לפני התפילה צריך להקפיד על כך אפילו יותר. לא לגשת לתפילה מתוך בטן מלאה ושבעה. לאכול קצת פחות. מצד אחד לא להישאר רעבים, ומן הצד האחר לא להיסחף באכילה מוגזמת שחוסמת אותנו מלהתחבר לנשמה.   

 

פתגם:

התפילה היא לנו ולעולם כולו הכרח גמור, וגם התענוג היותר כשר שבתענוגים.

(הרב קוק)

 

שאלה:

האם אתם יכולים לחשוב על פעילויות ומעשים נוספים שגורמים לכם ל'כבדות' ומונעים מכם להתחבר לתפילה? האם אתם חושבים שנכון להימנע או להפחית במעשים אלו סמוך לזמן התפילה?

דרג את הכתבהדירוג כתבה עצות לתפילה: כשהבטן שבעה והנשמה רעבה: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

עוד באותו נושא

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד