• בשביל הנשמה

עצות לתפילה: כשמגלים שה"טוב" הוא "לא טוב"

כ"ו אב ה'תשע''ג 07:00
עצות לתפילה: כשמגלים שה"טוב" הוא "לא טוב"

ר' נחמן מברסלב מספר סיפור על אודות מלך שאהב מאוד את בתו. יום אחד, פרץ סכסוך ביניהם ובסערת הוויכוח נפלט מפיו המשפט: "שה'לא טוב' ייקח אותך!". בבוקר חיפשו אחרי אותה הבת, אך היא נעלמה. עוזר המלך הלך כדי לחפשה, והוא הגיע למבצר גדול ששומרים עמדו בחזיתו. העוזר חשש שימנעו ממנו להיכנס למבצר, אך אף אחד לא מנע זאת בעדו. כך לאורך כל החדרים במבצר – איש לא חסם אותו בדרכו. לבסוף הוא הגיע להיכל גדול שבו מתקיימת מסיבה. מסביב יש אוכל טוב, ריקודים, שירים ושמחה גדולה. לפתע, הוא מבחין שהמלכה שמגיעה לאירוע היא לא אחרת מאשר הנסיכה. היא מזהה את עוזרו של המלך ומתקרבת אליו. היא אומרת לו דבר נורא: "אבי אמר שהלא טוב ייקח אותי, וכאן הוא ה'לא טוב'!".

ר' נחמן מלמד אותנו, בחכמתו הרבה, שכשנראה לנו שהכול קל, נוח וטוב – זהו ה'לא טוב'. התקדמות רוחנית מגיעה רק מתוך מאמץ, עמל ועבודה קשה. דבר שמקבלים בקלות ולא הושג במאמץ, נשאר חיצוני ולא נוגע בנו באמת.

התפילה נקראת עבודה. ובעבודה כמו בעבודה, צריך לעבוד. כל תפילה היא גם מאבק, גם עמל והתגברות שבסופו של דבר מביאים גם לשמחה גדולה. חשוב לזכור את זה. וזאת גם עצה טובה: כשבאים לתפילה באים לעבוד ולהתאמץ. כדי שנצליח להיות אמתיים מול עצמנו ומול ה'. כדי שנחולל בתוכנו שינוי אמתי. כדי שנזכה לעמוד מול ה', לפחות פעם אחת בחיים, ברגע עמוק ואישי, ולהתפלל אליו. באמת. שנזכה.

 

שאלה:

איזו נקודה בתפילה מהווה עבורכם עבודה ומאמץ? האם אתם חשים סיפוק והתקרבות בעקבות המאמץ?

דרג את הכתבהדירוג כתבה עצות לתפילה: כשמגלים שה"טוב" הוא "לא טוב": 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

עוד באותו נושא

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד