• בשביל הנשמה

עצות מעשיות לקניית מידת השמחה: להתחיל ממה שיש

כ"ח אב ה'תשע''ג 07:00
עצות מעשיות לקניית מידת השמחה: להתחיל ממה שיש

אחד המעכבים הגדולים של השמחה הוא תחושת ה'מגיע לי'. פעמים רבות איננו מעריכים דברים רבים שנעשים בעבורנו ושיש לנו רק בגלל התחושה שהדבר מובן לנו מאליו. "ברור שאבא ואימא יקנו לי", "ברור שהיא תבוא ליומולדת שלי", "אין מצב שלא יכניסו אותי למשחק". צורת החשיבה הזאת מונעת בעדנו להודות על מה שניתן לנו, וממילא – מונעת בעדנו לשמוח במה שיש לנו. אנו עצובים בגלל מה שחסר לנו, אך לא יודעים להודות על מה שיש לנו.

כך מספר הרב קרליבך: "אתם יודעים למה אנחנו עצובים? כי חסר לנו משהו. אני רוצה לספר לכם סיפור עמוק שחשוב לזכור. באחת הפעמים שנסעו החסידים לר' אלימלך מליז'נסק הם עברו בכפר קטן וראו שם ילד רוקד על מרפסת שבורה. הם שאלו אותו: 'מדוע אתה רוקד?' והוא ענה: 'אני ממש רעב, לא אכלתי כבר שלושה ימים'. ומיד שאלו אותו: 'בגלל זה אתה רוקד?' והוא השיב: 'דעו לכם שאני בן תשע שנים, וכמה כבר אפשר לחטוא עד גיל תשע? כעסתי על הקב"ה על זה שאני רעב, ואז פתאום שמתי לב שאף פעם לא אמרתי תודה על מה כל מה שיש לי. אפילו אם הבית שבור – זה עדיין בית. יש לי אבא ואימא, אחים ואחיות, אני בריא. כל מה שאני צריך זה קצת לחם? אני בטוח שהקב"ה ייתן לי את זה! ובכן התחלתי לרקוד...' (לימים היה ילד זה רבי מנדל מרימינוב, אחד מגדולי החסידות)".

אם נאמץ לעצמנו מנהג קטן; להודות בכל יום במילים על כל מה שיש לנו, גם אם זה לא הרבה, נתחיל לשמוח הרבה יותר בנסים הנסתרים שסובבים אותנו בכל רגע. כשמודים, מתייחסים למה שניתן כאל מתנה ולא כאל חובה שחייבים לנו, כך – שום דבר לא מובן מאליו. בכל דבר שמחים עד לב השמים.

 

משימה:

רשמו עשר דברים טובים עליהם אתם רוצים להודות לקב"ה

דרג את הכתבהדירוג כתבה עצות מעשיות לקניית מידת השמחה: להתחיל ממה שיש: 4 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
6 מדרגים

עוד באותו נושא

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד