• בשביל הנשמה

עצות מעשיות לקניית מידת השמחה: נקודה טובה ופיתוחה

כ"ט אב ה'תשע''ג 07:00
עצות מעשיות לקניית מידת השמחה: נקודה טובה ופיתוחה

"אני לא שווה. מה בכלל יש בי? אין שום דבר שאני טוב בו באמת". המשפטים האלה לפעמים נאמרים ממש, לפעמים אנו רק חושבים ככה בלב.

אנחנו שמחים כשאנחנו מרגישים שיש לנו משהו; אם אנו מצליחים לעשות משהו – אנחנו שמחים. ככל שנמצא בתוכנו תכונות טובות, ככל שנגלה כישרונות ונפתח אותם, כך נשמח יותר. בכל אחד מאִתנו ישנה תכונה טובה שמייחדת אותו; אחד טוב בציור, אחת בכתיבה, אחד בנגינה, לימוד, עזרה לאחרים וכו'. אין אדם נטול כישרונות לחלוטין.

ראשית כול, צריך לשמוח בתכונות הטובות ובכישרונות שקיימים בנו. כשלב שני, אם נצליח לקחת כישרון שיש בנו ולפתח אותו, לבנות אותו יותר ויותר, נרגיש בעלי ערך ונשמח יותר במה שיש לנו. ממש כמו שכשלומדים משהו ולא מבינים – קשה לשמוח באותו זמן, וככל שמבינים יותר – כך שמחים יותר. הוצאת הכישרונות שלנו מן הכוח אל הפועל עוזרת לנו להבין יותר מה יש בנו; ככל שנבין זאת יותר – כך נשמח יותר. בדומה להדרכה שראינו אתמול, גם כאן – צריך תמיד להתחיל ממה שיש ואותו לפתח.

יש שחושבים שככל שמעצימים את החיסרון כך יוצרים מוטיבציה גדולה יותר ליצור ולפתח. אך האמת היא שהעצמת החסרונות עלולה ליצור ייאוש ועצבות. ככל שאדם ירגיש אפס, כך ישקע בתחושת אפסותו. וכמו שאנחנו יודעים מתחום המתמטיקה, כאשר מכפילים מספר באפס – תמיד מקבלים אפס.

לעומת זאת, אם נרגיש שיש בנו משהו טוב ואותו צריך לפתח – נצמיח בתוכנו את מידת השמחה עוד ועוד. "וזה בחינת אזמרה לאלקי בעודי – בעודי דיקא [דווקא], הינו על ידי בחינת העוד שלי, שאני מוצא בעצמי... על ידי אותה הנקודה, על ידי זה אוכל לזמר ולהודות לה'" (ליקו"מ רפב).

 

שאלה:

אילו כישרונות יש בכם? כיצד הייתם רוצים לפתח אותם? מה עליכם לעשות על מנת לפתח אותם?

דרג את הכתבהדירוג כתבה עצות מעשיות לקניית מידת השמחה: נקודה טובה ופיתוחה: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים

עוד באותו נושא

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד