• בשביל הנשמה

עצות מעשיות לקניית מידת השמחה: על ידי ניגונים

ג' אלול ה'תשע''ג 07:00
עצות מעשיות לקניית מידת השמחה: על ידי ניגונים

אם עברתם בחתונה במהלך שלוש השנים האחרונות, בוודאי נתקלתם בשיר:"על ידי ניגונים ומחיאת כף מתמתקים כל הדינים". בוודאי שאלתם את עצמכם מהם הדינים האלה, ואיך הם מתמתקים על ידי ניגונים ומחיאת כף.

אז למען הדיוק: "על ידי ריקודים והמחאת כף אל כף נעשה המתקת הדינים" (ליקו"מ י, א), זאת הלשון המדויקת של המשפט הזה של רבי נחמן מברסלב. לא נתעמק יותר מדי בניתוח המשפט הזה וההקשר שבו הוא נאמר, רק ננסה להשתמש בו כדי לתת עצה שאולי יכולה לעזור. כל מצב של צרה, מצוקה, חיסרון, וכדו' נקרא 'דין'. דין הוא מצב שבו אין רווחה, ישנו צמצום ומיעוט בטוב שמגיע אלינו מה' יתברך. 'מיתוק הדין' פירושו הרווחת הצמצום, יציאה מצרה לרווחה.

אומר לנו רבי נחמן: כאשר אדם מצליח לשמוח ולרקוד גם במצב של מצוקה גדולה, מתוך אמונה בה' ובישועתו, הצרה שנגזרה יכולה להיהפך לשמחה. מדוע? מכיוון שה' רואה איך גם בשעת המצוקה האדם לא מפסיק להאמין ולבטוח בו, עד כדי כך שהוא רוקד ומוחא כף. היצר הרע מעוניין דווקא שהאדם ישקע במרה שחורה ובעצבות, ויאבד את הטעם לחייו. הניסיון לצאת מן המצב הזה בכל מחיר, על ידי ניגון, ריקוד וכדו', הורס ליצר הרע את התכניות.

לפעמים נמצאים במשבר, לא יודעים מאין יבוא עזרנו. מרגישים שנמצאים בדרך ללא מוצא ואנחנו פשוט תקועים. במקרה כזה, על ידי התעלות מעל הקושי ועל ידי שמחה שנובעת מאמונה בה', אפשר לצאת מהמשבר. "כי בשמחה תצאו", השמחה שמוציאה אותנו מן העצבות מביעה אמונה שעוד נתגבר בע"ה, שעוד נצליח לצאת מן המֵצר.

אז בפעם הבאה שאתם ב'דינים' זִכרו את הכלל: ריקודים, ניגונים ומחיאת כפיים, וכל זה מתוך אמונה גדולה בה' יתברך שעוד יהיה טוב.

 

שאלה:

אילו מחשבות יכולות לעודד אתכם ולגרום לכם להתעלות מעל המשבר?

דרג את הכתבהדירוג כתבה עצות מעשיות לקניית מידת השמחה: על ידי ניגונים: 4 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
6 מדרגים

עוד באותו נושא

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד