• בשביל הנשמה

עם ישראל: בשביל ישראל

ו' אלול ה'תשע''ג 07:00
עם ישראל: בשביל ישראל

"לשם מה שלחתי אותך לשם??" נזף המלך במשנה שלו. "הרי ידעתי שהם לא מכירים אותי ואינם מתייחסים לפקודותיי. מתפקידך היה לחבר אותם לכל זה, בשביל זה הגעת לשם". "אבל כבוד המלך", הצטדק מיד המשנה, "התנהגות אנשי הכפר הזה רחוקה ממש מכל מה שאנחנו מאמינים בו..." "אינך צריך להתנצל", המשיך המלך את דבריו, "ברור לי שזאת משימה לא פשוטה, אבל חשבתי שכשהם יראו את המשפחה, את היחס ואת ההתנהגות, הדבר יקרין עליהם ולאט לאט יצמח השינוי גם אצלם. וזה יקרה. עם הרבה סבלנות ודבקות במשימה - עוד תראה איזה שינוי הנוכחות שלך תיצור שם".

***

"עם זו יצרתי לי תהילתי יספרו"; עם ישראל נשלח לעולם הזה עם משימה, תפקיד - לספר תהילת ה'. מה פשר התפקיד הזה, וכיצד מיישמים אותו?

בדומה לסיפור הפתיחה, גם כאן, המלך שולח שליח שאמור לרתום בהשפעת מעשיו את העם, הרחוק מציוויי המלך, אל אותם ערכים עליונים. הרי לא ייתכן שהקיום האנושי בעולם הוא סתמי. באדם קיימת השתוקקות לחיפוש משמעות ותוכן לחיים, כמאמר השיר: "לא, אנחנו לא חיות...". על עם ישראל הוטלה המשימה לגלות כיצד ניתן לגשר על המרחק העצום בין ההשתוקקות הכללית הזאת, לערכים האלוקיים העליונים. לחבר בין שמים לארץ. זאת משמעות דברי חז"ל במדרש על הפסוק "בראשית ברא אלוקים..." - "בשביל ישראל והתורה...": העולם נברא בשביל ישראל והתורה. ומה עם שאר האנושות? האם הם נבראו לחינם? אלא שהמדרש בא ללמד מהי תכלית האנושות, לאן העולם צריך להתקדם. "בשביל ישראל והתורה" פירושו: בשביל התכלית שמתגלה על ידי עם ישראל שמקיים את התורה. התכלית היא: ההכרה בה', והכרה זאת, כאשר היא מובנת באופן אמיתי, מובילה למוסריות, צדק ועוד ערכים רבים. על ידי עם ישראל עוברת התכלית הזאת לעולם כולו.

לצורך התכלית הייחודית הזאת יצר ה' את עם ישראל, עם עִם נשמה עליונה. נשמה כללית שמחוברת לריבונו של עולם ומכילה באופן שורשי ותמציתי את כל הכישרונות והיכולות האנושיים. כמו שורש, הכולל בתוכו את כל מה שיתגלה בעתיד בצמח. מכוח הנשמה הענקית הזאת מסוגל עם ישראל לתת מקום נכון לכל הזרמים, השיטות, הדעות והמחשבות שקיימים ברחבי האנושות. בכך מגלה עם ישראל את הפן אלוקי שיש בכל פרט בעולם.

שאלה:

האם אתם מזדהים עם תחושות המשנה למלך? כיצד אתם מנסים למלא את התפקיד של עם ישראל בחיי היום יום שלכם? מהם הקשיים בגילוי התכלית שלנו ומה אנחנו עושים כדי להתגבר עליהם?

דרג את הכתבהדירוג כתבה עם ישראל: בשביל ישראל: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

עוד באותו נושא

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד