• בשביל הנשמה

עם ישראל: משפחה אוהבת

ז' אלול ה'תשע''ג 07:00
עם ישראל: משפחה אוהבת

"הדוברים של הציונות הדתית יכולים לטרטר בתקשורת בלי סוף על איכויות הנוער שלהם – תמימותו, מסירותו, נכונותו, נאמנותו וערכיו. האמת הפוכה לגמרי. למעט בודדים פה ושם, הנוער הזה, בוגר מערכת החינוך הדתית ותנועות הנוער, בוגר הישיבות התיכוניות – גזעני ברובו המוחלט. שמרני, צר אופק באופן מביך ולא מוסרי..." (מתוך "השמאל הלאומי" מאת שמואל הספרי ואלדד יניב עמ' 34 – 35, התש"ע)

***

כיצד כל הדיבורים על 'עם סגולה' לא הופכים אותנו באמת לגזעניים.

מהי גזענות? הנאצים למשל, בגזענותם, התירו לעצמם לרצוח מיליונים. תורת הגזע הנאצית טענה שכל מי שאיננו שייך לגזע הנבחר הוא בעצם תת אדם ועוד פחות מכך, דבר המתיר את דמו. האם כאשר אנו מדברים על עם נבחר, זוהי הדרך בה אנו רואים את הדברים?

"עצמות החפץ של היות טוב לכל, בלא שום הגבלה בעולם כלל, בין בכמות הניטבים ובין באיכותו של הטוב, זהו הגרעין הפנימי של מהות נשמתה של כנסת ישראל". במילים מדהימות אלה של הרב קוק נעוץ אולי ההבדל היסודי בין הגזענות בסגנון הנאצי – ובין, להבדיל אלף אלפי הבדלות, הבנת בחירתו של עם ישראל. עם ישראל הוא שליח ה' בעולם. כשם שה' בחפצו ואהבתו מקיים את עולמנו בכל רגע, כך גם בנו, נציגיו בעולם, קיימת תכונת האהבה שמולידה בנו את חפץ ההטבה. רק כך אפשר להסביר את היחס הרגיש שבו אנו נוהגים, לפעמים אפילו באויבינו. זוהי תכונת החסד שטבועה בנשמתנו ולפעמים יוצרת אפילו עיוותים כאשר אנו מפריזים בה ומשתמשים בה שלא במקומה. כל אחד ואחת מאיתנו, כחלק משייכותנו לעם ישראל, צריכים להיות חפצים בטובתם של כל העמים. בתפילות אנחנו מתפללים על כל העולם, ובסוכות אנו מקריבים שבעים קורבנות כנגד שבעים אומות העולם. אפילו בית המקדש הוא 'בית תפילה לכל העמים'. אנחנו מכירים בתפקידים השונים שיש לכל אחד מן העמים כחלק מן האנושות כולה. ושלא כשאר הדתות – איננו רוצים שכולם יהיו יהודים כמונו. ועם כל זאת, שלא כמו בכל תורת גזע, מי שרוצה להצטרף אלינו יכול לעשות זאת על ידי הגיור.

בקיצור, אפשר לדמות את עם ישראל למשפחה עם משימה מיוחדת. מי שרוצה, מי שמוכן לקבל על עצמו את המשימה, יכול להצטרף למשפחה הזאת ולהיות חלק ממהפכת הטוב והיושר שהיא רוצה להעניק לעולם.

 

שאלה:

חשבו על שלוש דוגמאות שממחישות את הרצון של עם ישראל להיטיב לעולם.

דרג את הכתבהדירוג כתבה עם ישראל: משפחה אוהבת: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

עוד באותו נושא

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד