• בשביל הנשמה

עם ישראל: עם הנצח

ח' אלול ה'תשע''ג 07:00
עם ישראל: עם הנצח

אדם: "תגיד, ישראל, אתה לא חושב שהעניין שאתם הדתיים עושים מעם ישראל, 'עם סגולה' וכל זה, הוא לא קצת מוגזם?? בסך הכל עם. אחרי הכול, אני כאדם חילוני, שלא מאמין במיסטיקה ומשיחיות לא מסוגל להבין באופן ריאלי על מה אתם מדברים".

ישראל: "שום מיסטיקה. זה ריאלי לגמרי".

אדם:" תסביר קצת".

ישראל: "זה פשוט מאוד; מן הסתם למדת קצת היסטוריה. הדרך המקובלת בתיאור ההיסטורי היא שכל עם מתפתח ממשפחה לשבט, הם מתיישבים בחבל ארץ מסוים או כובשים מקום. לאחר מכן הם מפתחים במקום תרבות עצמאית, מתקדמים, מגיעים לנקודת שיא מבחינה תרבותית ומשם מתחיל תהליך שקיעה הדרגתי; העם מאבד את תרבותו, מתבולל, גולה ממקומו, מושמד ויורד מעל במת ההיסטוריה. הכלל הזה חל כמעט על כל העמים בהיסטוריה המוכרת לנו. אפילו עמים שהצליחו להקים אימפריות אדירות לא נמלטו מן הכלל הזה. השמות: אכד, מצרים, אשור, בבל, פרס, יוון, רומא וספרד היו מטילי מורא בשעתם וכיום לא נשאר מן התרבויות הללו כמעט דבר".

אדם:"הבנתי, לאן אתה חותר?"

ישראל: " לכאורה גם העם שלנו עבר תהליך דומה. גדלנו ממשפחה לשבט, כבשנו חבל ארץ, התפתחה שם תרבות ייחודית, הגענו לשיא הפריחה בימי דוד ושלמה - ומשם התחלנו בצניחה חופשית: התמוטטות רוחנית, חורבן וגלות שאורכם קרוב לשלושת אלפים שנים".

אדם: "בדיוק כמו שאמרתי. כמו כל העמים".

ישראל: "אלא שכאן נגמר הדמיון ומתחילה תופעה מדהימה. קשה למצוא עם שקיים שלושת אלפים שנה, ולא ניתן כלל למצוא עם שממשיך להתקיים במצב של פיזור ורדיפות אפילו אלף שנה".

אדם: "איך החוקרים מסבירים את התופעה הזאת?"

ישראל: "ניתנו לכך הסברים שונים, ואף כאלה שסותרים זה את זה; יש שאמרו שתנאי החיים היהודיים היו נוחים באופן יחסי, ויש שאמרו שדווקא הרדיפות והגזרות חישלו את עמנו וגרמו להישרדותו. יש שאמרו שכשרון ההסתגלות היהודי גרם לנו להצליח לשרוד תחת תרבויות שונות, ויש שאמרו שדווקא התנכרותנו לסביבה והתבדלותנו היא זאת ששימרה את קיומנו. וכך עוד ועוד דוגמאות שונות. בקיצור, אדם, יש כאן תופעה בלתי הגיונית ויוצאת דופן מבחינה היסטורית. זה ברור וגלוי לעין כול. עם הנצח - זו לא רק סיסמה אלא מציאות ממשית".

 

שאלה:

האם יש לכם סיפור משפחתי שמתקשר להישרדותו של עם ישראל? אם לא- רוצו לשאול ולחפש...

דרג את הכתבהדירוג כתבה עם ישראל: עם הנצח: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
3 מדרגים

עוד באותו נושא

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד