• בשביל הנשמה

עם ישראל: המהפכה הישראלית

ט' אלול ה'תשע''ג 07:00
עם ישראל: המהפכה הישראלית

"חשיבותו המסחרית, תרומתו לרשימה העולמית של השמות הגדולים בספרות, מדע, אומנות, מוסיקה, כספים, רפואה, והלמודים הקשים, הם מעל ומעבר לכל יחס אל חולשת מספרו" (מרק טווין)

מה אומרים לכם השמות הבאים: קרל מרכס, זיגמונד פרויד, אלברט איינשטיין, היינריך היינה? בלי לפרט מה בדיוק פעל כל אחד מן האישים הללו במדע, בספרות, בכלכלה ובפסיכולוגיה - המשותף לכולם הוא שהם היו יהודים. כל אחד מהם חידש בתחומו וזכה להערכה רבה. האם ריכוז הכישרונות שהיה קיים בעם ישראל, הגדול ביחס למספרו הקטן בין העמים הוא מקרה בלבד? ומה בנוגע להשפעה הכבירה שהשפיע העם הזה על האנושות? בתחום הדתי - הנצרות והאיסלם, שתי הדתות הגדולות, צמחו כמובן מתוך היהדות. בתחום המוסר והערכים - "היהודי הוא הסמל של הסובלנות התרבותית והדתית, 'אהבו את הגר אשר בתוככם' ציוה משה. היהודי הוא הנצחי והוא הנצחיות בעצמה" (לב טולסטוי, סופר רוסי). ובתחום המדע החדש - דמויות שמוכרות לרובנו: אלברט איינשטיין, זיגמונד פרויד ועוד רבים. מהיכן כל זה מגיע? מהו הגורם להישרדותו הבלתי מובנת של עם ישראל, לריכוז הגדול של הכישרונות המצויים בו ולהשפעתו הגדולה על תחומי האנושות השונים? מהו הכישרון היהודי הייחודי?

לאור מה שלמדנו על הסגולה שקיימת בעם ישראל, על המקור האלוקי שמאיר בתוכנו כאומה וכיחידים - יובנו כל הביטויים השונים הללו. האלוקי הוא האינסופי, הבלתי מוגבל, הנצחי. בעם ישראל מפעמת נשמה שקשורה למקורה האינסופי; היכולת לחרוג מעבר למסגרת הטבעית, להתקיים אחרי שכולם נעלמים, לחדש דברים שאחרים לא חשבו עליהם - כל אלה הם ביטויים למקור האינסופי שמחיֵה את העם שלנו. לא מדובר דווקא בשכל רב יותר. הרי יש אנשים חכמים גם בקרב הגויים. החידוש של עם ישראל הוא בנשמתו, ביכולתו לחדש, לצאת מהגבולות הידועים ולצעוד אל עבר העתיד. לכן, גם אם הדמויות שהזכרנו היו רחוקות מכל הווי דתי - הנשמה הישראלית שלהם היא שהעניקה להם את היכולת הייחודית הזאת. דרך היכולת הזאת, הם הצעידו את העולם לקראת עתידו.

"מאז ומתמיד שימש עם ישראל מגדלור, שהפיץ את אור המחאה העזה נגד החלאה והשפלות בחיי האדם, נגד האלימות כלפי האדם, נגד התִפְלות, המחילה והבערות". (מאקסים גורקי)

"אם נדע את גדולתנו אז אנו יודעים את עצמנו, ואם נשכח את גדלנו אנו שוכחים את עצמנו..." (הראי"ה קוק זצ"ל).

 

שאלה:

האם זכור לכם מקרה בו הרגשתם שאתם מצליחים לחדש משהו, במעשה או בהבנה? האם אתם מזדהים עם התחושה שהחידוש הוא חיבור לאינסוף, למשהו גדול?

דרג את הכתבהדירוג כתבה עם ישראל: המהפכה הישראלית: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

עוד באותו נושא

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד