• בשביל הנשמה

עם ישראל: שכינה

י' אלול ה'תשע''ג 07:00
עם ישראל: שכינה

"כל המברך את ישראל - כאילו מברך את השכינה. כל העוזר לישראל - כאילו עוזר את השכינה. כל הקם כנגד ישראל - כאילו קם נגד השכינה".

מהי השכינה? מהו אותו מושג רוחני שעליו אנו שומעים מדי פעם, למשל בציוויו של ה' "ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם", בתוך כל אחד ואחד מעם ישראל; "ושכנתי בתוך בני ישראל ולא אעזוב את עמי ישראל"?

המושג שכינה פירושו - אנחנו: אתה, את, אני והוא – כולנו יחד. כלומר: ה' משרה את שכינתו על ידי עם ישראל. ככל שמתרבה מספר בני ישראל – מתרבה גילוי השכינה, מתעצם גילוי מציאות ה', ומתגדל כבודו. ה' משרה שכינתו בתוך עם ישראל, על ידינו מתגלה ה' בעולם.

לאור זאת, מובנים דברי חז"ל: "כל מקום שגלו – גלתה שכינה עימהם, ואף כשהם עתידים להיגאל – שכינה עימהם..." אין כוונת חכמים לומר לנו שישנה איזו רוח מסתורית שמרחפת איתנו לגלות ושבה איתנו משם. אלא, כיוון שהשכינה מופיעה על ידי ישראל, הרי גלותנו היא עצמה גלות השכינה, וממילא – חזרתנו ארצה היא עצמה השבת השכינה!

הדבר הנורא ביותר בהימצאות ישראל בין הגויים, בגלות - הוא חילול שמו של ה'; שם ה' איננו מתגלה במלואו כאשר אנו לא על אדמתנו. ממילא מובן שכאשר נגאל עם ישראל מן הגלות - מתקדש שם ה'.

בנקודות רבות מתגלה הייחודיות של העם שלנו. בעצם, רק נדמה לנו שאנחנו 'עם ככל העמים'; לנו יש משימה, תפקיד אוניברסלי (בין-לאומי). תפקידנו הוא לגלות כעם את רצון ה' בכל פרט בחיים, שלא תישאר פינה שאינה מוארת באור האלוקי. זהו החידוש הגדול של עם ישראל, ובשביל הופעתו הוא דורך על במת ההיסטוריה. כך מופיעה שכינת ה' בעולם הזה - על ידי עם ישראל ובתוכו.

 

שאלה:

חשבו על שני דברים שעשיתם ביממה האחרונה ואשר בעיניכם מסייעים להופעת השכינה בעולם ולמילוי התפקיד הפרטי שלכם ותפקידו של עם ישראל.

דרג את הכתבהדירוג כתבה עם ישראל: שכינה: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים
תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
1. אלברד (ב' טבת ה'תשע''ט 11:27)

עוד באותו נושא

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד