• בשביל הנשמה

צדק חברתי: שונה ושווה

י"ב אלול ה'תשע''ג 07:00
צדק חברתי: שונה ושווה

מהרגע שיובל עשה את הצעד הראשון שלו בכיתה ידעתי שזה לא יהיה פשוט. מיד אפשר היה להבחין בהליכה המוזרה במקצת שלו. הייתה לו רגל אחת קצרה, ואצלנו, מי שלא בקטעים של ספורט וכדורגל – פשוט לא בחבר'ה.

"זה יובל הופמן. הוא הגיע אלינו מרמת גן ואני בטוח שתדעו לקבל אותו יפה", הכריז המורה חגיגית. אבל החבר'ה בכיתה לא ממש ידעו איך לקבל את הנכות הזאת של יובל. נתתי לו לשבת לידי וניסיתי להכניס אותו קצת לעניינים. בתכנון של הטיול השנתי היינו צריכים לחשוב איך גם יובל יוכל להשתלב, ובכלל – התחלנו לשים לב לדברים שבעבר ממש לא חשבנו עליהם. כשליוויתי אותו במסדרון בחזרה מההפסקה הבנתי פתאום כמה המדרגות שלנו בבית הספר לא מותאמות לילדים עם נכות. הבנתי כמה פעולות שאני עושה כמעט בלי לשים לב, יכולות להיות משימה לא פשוטה לאחרים.

מדהים לראות איך יובל הצליח להשתלב, ובכיתה כמו שלנו זאת משימה לא קלה. גדעון, שבדרך כלל יודע לעקוץ את החברים, התחיל 'ללכת על קצות האצבעות' כשהוא דיבר קרוב ליובל. אם בעבר הוא היה מדביק את המילה 'נכה' לכל מי שלא הצליח למסור את הכדור כמו שצריך במשחקי הנבחרת, עכשיו הוא הוציא את המילה הזאת מהלקסיקון, אם כי יובל היה מסתלבט על עצמו כשהוא לא הצליח לעשות משהו והיה מצליח לגלגל את כולנו מצחוק. פתאום נהיינו כולנו יותר רגישים. נזהרנו יותר ושמנו לב לדברים שפעם עברו על ידינו. גילינו בנאדם מדהים ויקר ששמו יובל. אדם עם כוח רצון אדיר, שעושה הכול כמעט כמו כולם, על אף המוגבלות. גילינו את חוש ההומור המצוין והשנון שלו, ואת הלב הטוב והרגיש. תוך זמן קצר החבר'ה הספיקו לשכוח את מה שהיה בולט כל כך כשהוא צעד לתוך הכיתה בפעם הראשונה.

ומאז, כולנו קצת השתנינו. אני התחלתי לשים לב לדרך שבה הבניינים שלנו בנויים, האופן שבו בונים את האוטובוסים. האם אנחנו מתחשבים כחברה בבעלי המוגבלויות שסביבנו? האם הסביבה שלנו מתאימה את עצמה לצרכים המיוחדים שלהם? ומעל הכול – האם אנחנו מצליחים להבחין בבנאדם המיוחד שמסתתר מאחורי מראה העיניים הראשוני? נראה לי שיש לנו עוד עבודה רבה בתחום הזה...

 

משימה:

נסו לבחון למי בסביבה שלנו נוכל להתייחס ברגישות ובכבוד יותר מבעבר.
דרג את הכתבהדירוג כתבה צדק חברתי: שונה ושווה: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים

עוד באותו נושא

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד