• בשביל הנשמה

צדק חברתי: כשר למהדרין?

י"ג אלול ה'תשע''ג 07:00
צדק חברתי: כשר למהדרין?

פגשתי את רוני ב'שביל ישראל'. למרות הפער בין העולמות – רוני מגיע מקיבוץ לא דתי, ואני גר באחד היישובים הדתיים בשומרון – מיד נהיינו חברים. רוני מתנדב במלא מקומות, ממש אידיאליסט אמתי. חשוב לו במיוחד נושא הצדק החברתי. באחד המפגשים שלנו הוא שאל אותי שאלה שקצת שינתה את נקודת המבט שלי בחיים. אני זוכר שבאמצע טיול הוא ביקש ממני טישו. כשהעברתי לו את החבילה הוא הביט בה קצת ומיד שאל: "למה כתוב כאן רק שהטישו נעשה במפעל שומר שבת"? "מה זאת אומרת 'רק'?" שאלתי. "אתה יודע", אמר רוני, "ברור לי ששבת היא מצווה חשובה מאוד, אבל מה עם תשלום שכר בזמן למשל?" עכשיו כבר ממש התבלבלתי. מה הקשר בין טישו לתשלום שכר בזמן? רוני הסביר לי שלפני כמה זמן הגיע רב "משלכם", כלשונו, והרצה במכינה שבה הוא לומד. הוא הראה להם שהנושאים החברתיים שעליהם הוא נאבק כתובים ממש בתורה. כדוגמה לכך פתח בפניי רוני את פרשת 'כי תצא' בספר דברים וקרא: "לא תעשוק שכיר עני ואביון מאחיך או מגרך אשר בארצך בשעריך, ביומו תיתן שכרו ולא תבוא עליו השמש כי עני הוא ואליו הוא נושא את נפשו ולא יקרא עליך אל ה' והיה בך חטא". רוני המשיך: "הגמרא, כך הסביר הרב, אומרת גם שמעביד שמסיבה כלשהי אינו משלם את שכר העובד שלו בכלל עובר בחמישה איסורי 'לא תעשה' ועל מצוות עשה אחת! לכן התפלאתי, למה בתחום שמירת שבת יש כאן הדפסה שמראה לי שהמפעל שומר שבת, אך בתחום דיני הממונות אין שום הדפסה". הקשבתי לרוני והסכמתי עם כל מילה. התפעלתי גם משליטתו במקורות בעקבות השיעור ששמע. "וואלה, אתה ממש צודק, הרי שני האיסורים האלה כתובים בתורה – שבת והלנת שכר. אז למה באמת לא שניהם כתובים על החבילה של הטישו?", תהיתי. המסקנה שלנו הייתה שכנראה הנושא הזה אינו מספיק מטריד את קוני הטישו. אולי לא מודעים אליו ולחשיבותו.

מאז למדתי, למשל, שכשרות למהדרין אינה יכולה להתמצות רק בהשגחה קפדנית על האוכל. אם האוכל כשר אך היחס לעובדים מחפיר, אם משלמים לחבר'ה שעובדים שם במלצרות פחות משכר מינימום או מעכבים להם תשלומים – מקום כזה אינו יכול להתהדר בתעודת הכשר למהדרין! התורה היא מכלול של ציווים. בין אדם למקום ובין אדם לחברו. הידור בתחום אחד אינו צריך לבוא על חשבון חלקים אחרים בתורה. "תורת ה' תמימה [שלמה] משיבת נפש" – כשהיא שלמה, היא באמת משיבת נפש! 

 

שאלה:

הסתכלו על האנשים העובדים המקיפים אתכם יום יום באוטובוס, בסופר, ברחוב ובכיתה. האם הם זוכים לתנאים מתאימים? מה ביכולתכם לעשות על מנת לשפר את תנאיהם והרגשתם הטובה?

דרג את הכתבהדירוג כתבה צדק חברתי: כשר למהדרין?: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים

עוד באותו נושא

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד