• בשביל הנשמה

צדק חברתי: עבודה עברית

י"ד אלול ה'תשע''ג 07:00
צדק חברתי: עבודה עברית

"מה הקטע שלך, מיכל? אני ממש לא מבינה למה תמיד תעדיפי להיכנס לחנות הבגדים הזאת ולא לזאת שנמצאת לידה. ומילא, אם החנות הזאת הייתה יותר זולה. אבל היא אפילו קצת יקרה".

"זה פשוט מאוד, נורית, אני מעדיפה לקנות במקום שמפרנס יהודים. זה הכול".

"אני לא מאמינה, אז זה הקטע שלך. מה זה הגזענות הזאת?! מאיפה זה בא לך?!"

"רגע אחד נורית. לפני שאת מחסלת אותי. את שומרת שבת, נכון?"

"כן, משתדלת".

"אז תדעי, שכמו שמצוות השבת כתובה בתורה, גם העדפת קנייה במקום שמעסיק עובדים יהודים, וגם העדפת תוצרת הארץ – 'כחול לבן' זאת מצווה שכתובה בתורה!"

"איפה זה כתוב? תראי לי!"

מיכל הוציאה מתיק בית הספר תנ"ך ופתחה בספר ויקרא. "איפה זה? או, הנה, מצאתי! פרק כה, ממש אחרי הפרשה שמדברת על מצוות השמיטה. התורה אומרת: 'וכי תמכרו ממכר לעמיתך או קנה מיד עמיתך...'"

מיכל שלפה מבין דפי התנ"ך דף מקופל שהיה מונח שם וקראה גם ממנו: "מנין שאתה מוכר מְכוֹר לישראל חברך? תלמוד לומר: 'וכי תמכרו ממכר – לעמיתך' מכור. ומנין שאם באת לקנות קְנֵה מישראל חברך? תלמוד לומר: או קנה – מיד עמיתך". זה כתוב ברש"י על פי מדרש ההלכה. המורה לימדה אותנו את זה לפני חודש בשיעור פרשת שבוע, ומאז אני משתדלת להקפיד לקנות רק במקומות שמעסיקים יהודים".

"ומה עם המחיר?", המשיכה נורית להקשות. "לפי ההלכה, בכל מצווה, עד 20% פער בין המחירים צריך להעדיף את המקום שבו עובדים יהודים, ובכל חנות – את התוצרת הישראלית. זאת השקעה שווה. ממש כמו שאעדיף תמיד לפרנס את האחים שלי ולא מישהו זר, גם אם זה קצת יותר יקר. זאת הדרך שלי לבטא את האהבה שלי לאחים ולאחיות שלי. וזה לא נובע דווקא משנאה לאחרים".

"או-קיי, שכנעת אותי. פער המחירים באמת לא מצדיק את הקנייה במקום האחר".

"אבל יש עוד משהו", המשיכה מיכל להסביר. "העובדים בחנות הזאת זקוקים לפרנסה. אם כולם יקנו במקומות זולים יותר שמעסיקים עובדים זרים, הם יפוטרו ויהיו נזקקים. לכן קנייה במקומות כאלה גם מקיימת בכבוד את העובדים. גם המצווה הזאת כתובה באותה פרשה בהמשך: 'והחזקת בו [...] וחי אחיך עמך'. בכך שאנחנו קונים במקומות הללו אנחנו מאפשרים לעובדים היהודים להתקיים. לחיות בכבוד!"

 

שאלה:

הביטו על הבגדים שאתם לובשים והמאכלים שאתם קונים. האם הם מיוצרים ונמכרים בעבודה עברית? האם יש לכם רעיונות לחיזוק העבודה העברית בארץ?

דרג את הכתבהדירוג כתבה צדק חברתי: עבודה עברית: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים

עוד באותו נושא

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד