• בשביל הנשמה

צדק חברתי: הזכות והחובה לכבד

ט"ו אלול ה'תשע''ג 07:00
צדק חברתי: הזכות והחובה לכבד

פלוגת החיילים ישבה דוממת באודיטוריום המרכזי של הבסיס. לפתע נכנס פנימה אדם מבוגר מאוד, כפוף שכם.

"כל מי שנסע היום באוטובוס מירושלים לבאר שבע, שירים את ידו!" קרא האיש. רוב החיילים הרימו את ידם כשסימני שאלה על פניהם.

"זה פשוט לא יאומן! עומד לו אדם מבוגר ורוצה לעלות לאוטובוס לבאר שבע, מחכה בדממה כמו כולם. אך כאשר מגיע אוטובוס – כל החיילים מתחילים לדחוף, כולם מנסים לעלות על האוטובוס על חשבון חבריהם... ממש 'ואהבת לרעך כמוך'. ואין שום אפשרות לאדם מבוגר להילחם בעדר הצובאים על האוטובוס. זה נראה לכם הגיוני שהוא יחכה כמה וכמה אוטובוסים עד שתינתן לו האפשרות לעלות?".

החיילים האדימו במבוכה. "וכשהוא כבר סוף סוף עולה לאוטובוס, כל החיילים תופסים מקום וצוללים לשינה עמוקה. איך אדם מבוגר אמור לעמוד כל הדרך מירושלים לבאר שבע?".

האיש נעץ בקהל החיילים מבט חודר, יצא מן האולם, מותיר אותם נבוכים.

אחריו יצא מפקד הפלוגה ואמר: "תודה רבה לך, אדוני, על שבאת לדבר עם החיילים".

האיש מחה את אגלי הזעה ממצחו ואמר: "לא יכולתי לשתוק".

"ואני מצטער מאוד על עוגמת הנפש", הוסיף המ"פ.

"את הסליחה צריך לבקש מאותו איש מסכן שלא היה לו אפילו הכוח לבוא ולדבר פה", אמר האיש, אחר הפטיר: "אני בסך הכול הנהג"... (נתקבל מיוני לביא)

***

על מצוות "מפני שיבה תקום, והדרת פני זקן" אומרת התורה בסוף הפסוק: "ויראת מאלוקיך". מהי סיבת ההדגשה לירוא מה' דווקא במצווה זו? ההדגשה נובעת אולי מהיושר הפנימי שצריך להיות לנו כשאנו רואים אדם מבוגר שצריך יחס מכבד ואנו מעלימים עין. אף אחד הרי לא יודע מהי הסיבה לכך שלא קמנו לכבודו. זה רק בינינו לבין ה'. אבל מעבר לרגישות הפשוטה הנצרכת כלפי אדם מבוגר, ככל אדם שנזקק לעזרה, מהי הסיבה לכך שצריך לנהוג בכבוד כלפי אנשים מבוגרים?

שתי סיבות לדבר: אם מדובר באדם גדול בתורה, אזי גם אם הוא צעיר יש לנהוג כלפיו בכבוד. כך לימדו חז"ל: זקן – זה קנה חכמה. אולם בדרך כלל, כל אדם שעבר תלאות ותקופות רבות ושונות בחייו, קנה חכמת חיים. כל זקן כמעט הוא אדם שגדול מאתנו הצעירים, לא רק בגיל אלא בחכמת חיים. את הגדלות הזאת שקיימת בו אנו מכבדים, ומפניה אנו קמים. כדי שנדע להעריך מי שגדול מאתנו וללמוד ממנו.

 

שאלה:

באיזה אופן אתם מקיימים את מצוות 'והדרת פני זקן'?

חישבו על דוגמא אשר מבטאת את חכמת החיים שרכש אדם קשיש בסביבתכם (סבא, שכן וכדו').

 

דרג את הכתבהדירוג כתבה צדק חברתי: הזכות והחובה לכבד: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים

עוד באותו נושא

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד