• בשביל הנשמה

צדק חברתי: הסוד

ט"ז אלול ה'תשע''ג 07:00
צדק חברתי: הסוד

הסוד

"מה אתה כל כך מתלהב ממנו? בחיים שלי לא ראיתי אותך מתלהב ככה ממישהו".

"אני אומר לך, זה היחס שלו. היחס לכל מי שמגיע לשיעורים שלו. אני אומר לך שכל אחד שם מרגיש כאילו הוא הכי מיוחד".

"אני לא מאמין שהצלחת לגרור אותי לשיעור של הרב הזה, איך אמרת שקוראים לו? שוקר?" "לא שוקר, שומר". "אהה, כן, סליחה. שומר".

"הנה, יש שם מקום פנוי, בוא נתיישב, תכף הוא מתחיל".

"שלום לכם אחים ואחיות אהובים שלי. מקווה שכולכם מרגישים טוב. מה אתך, ר' דוד? איך הגב? ברוך ה' יותר טוב? ברוך ה'. ואת, כרמית? מה שלום אימא? בע"ה, רפואה שלמה בקרוב. בגלל שהופנו אליי כמה שאלות לגבי הגישה החינוכית שלנו, נדבר היום על עיקרון השוויון והיחס לסובבים אותנו. רבים שואלים אותי איך אני מתייחס לילד בכבוד וברצינות ממש כמו לאדם מבוגר. אז היום נלמד את 'הסוד'.

סוד 'ההליכה בדרכיו'. התורה מלמדת אותנו מהי הדרך הישרה שבה עלינו לנהוג. היא מלמדת אותנו לדבוק בדרכיו של הבורא, לנהוג באופן שבו הבורא מתגלה אלינו. לגמול חסדים, לבקר חולים, לקבור מתים וכו', וכן לנהוג בחמלה וברחמים. הבורא מתגלה אלינו בצורה מוגבלת, לפי יכולת ההכלה שלנו, כדי שנלמד מדרכיו. אחת מן הדרכים המופלאות שבה מתואר הבורא נזכרת בגמרא במסכת מגילה: 'כל מקום שאתה מוצא גבורתו של הקב"ה שם אתה מוצא ענוותנותו'. הגמרא מביאה לקביעה הזאת כמה סימוכין מן התנ"ך. לדוגמה, בספר דברים נכתב: 'כי ה' אלוקיכם הוא אלוהי האלוהים ואדוני האדונים', זאת אומרת, כאן מתגלה גדולתו האינסופית של הבורא. לאחר מכן כתוב: 'עושה משפט יתום ואלמנה', כלומר מתגלה הענווה והדאגה האינסופית של הבורא גם לחלשים ולמסכנים. אצל בני האדם, בדרך כלל, הדברים סותרים זה את זה. הגדלות מתנגשת עם הענווה. אם אדם עולה לגדולה הוא שוכח את המסכנים והחלשים שרגע לפני כן היו חבריו הקרובים. דווקא אלוקים, שאיננו מוגבל בשום אופן, הוא זה שמתגלה כגדול מכול וגם כדואג ואכפתי לכול.  

חזרנו על כך כמה פעמים, אבל צריך לשנן זאת: הזלזול בכל בריה נובע מחוסר זיהוי של החלק האלוקי שבה! ולהיפך, ככל שמזהים עד כמה כל בריה בעולם היא ביטוי אלוקי, מתמלאים הקשבה, סבלנות ושמחה מכל בריה, ללא הבדל בגיל, במין או בכל תחום אחר. זהו הסוד. את הכלל הזה אני מנסה ליישם בחיים שלי. לנסות לראות בכל אחת ואחד את האלוקי. בכך אני  משתדל לצעוד בדרכיו של הבורא".  

 

פתגם:

אם קטן אתה בעיני זולתך, ואיש לא נותן דעתו עליך, אל תיפול רוחך, כי גם הכוכבים ידמו לך.

(ר' זונדל מסלנט)

 

שאלה:

מהו החלק האלוקי שנמצא בכם?

חשבו על בני משפחתכם וחבריכם, האם אתם מצליחים לראות בכל אחד את החלק האלוקי הטהור? נסו לתרגל משימה זו כאשר אתם כועסים או מזלזלים במישהו.

דרג את הכתבהדירוג כתבה צדק חברתי: הסוד: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

עוד באותו נושא

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד