• בשביל הנשמה

צדק חברתי: שבת הארץ

י"ז אלול ה'תשע''ג 07:00
צדק חברתי: שבת הארץ

"וְהַשְּׁבִיעִת תִּשְׁמְטֶנָּה וּנְטַשְׁתָּהּ, וְאָכְלוּ אֶבְיֹנֵי עַמֶּךָ..."

"אין לי מושג איך היינו מתקיימים בלי השנה הזאת. בשבילנו – זאת ממש הצלה. בעלי עובד בשדה של אחד העשירים כאן בהר. המשכורת שלו בקושי מספיקה לנו. יש לנו חמישה ילדים, ברוך ה', ומצבנו הכלכלי קצת דחוק. שנת השמיטה נותנת לנו לנשום. אנחנו נכנסים בחופשיות לשדות העשירים ואוכלים לשובע. המצב הזה מאפשר לנו להשקיע קצת בלימוד התורה ובזוגיות שכמעט ולא נותר להם זמן בעקבות עומס העבודה. השמיטה ממש מחזירה אותנו לחיים..."

***

"וזה דבר השמִטה, שמוט כל בעל משה ידו, אשר ישה ברעהו: לא יִגֹּשׂ את רעהו ואת אחיו, כי קרא שמִטה לה'".

"שנת הבצורת פגעה בתבואה שלנו פגיעה קשה מאוד. החלטנו, אשתי ואני, שאין בררה, חייבים לקחת הלוואה מאחד העשירים. אבל למכה הבאה כבר לא יכולנו לצפות; שריפה ענקית שפרצה לפתע בשדה כילתה את כל התבואה שהצלחתי לשקם, ושוב נותרנו חסרי כול, ועם חוב עצום בגלל ההלוואה שלקחנו. פשוט ישבנו ובכינו. לא ידענו מאין יבוא עזרנו. ואז פתאום אשתי נזכרה שהשנה הקרובה היא שנת שמיטה, ובשנת שמיטה מתבטלים כל החובות. פשוט נשמנו לרווחה. הרגשנו כאילו ניתנה לנו שוב האפשרות להתחיל את החיים מחדש..."

***

אולי אנחנו רחוקים מהסביבה החקלאית שעליה מדברת התורה. אולי שנת השמיטה נראית לנו לפעמים כמו משהו שלא הולך יד ביד עם עידן ההייטק. אבל אין ספק שהשנה הזאת, שמעמידה סולם ערכים חברתי אחר מזה שמעמיד את הכסף במרכז, שעוצרת את המרוץ הכלכלי האכזרי ומפסיקה את השעבוד לקרקע ולממון, יכולה לחולל פלאות בחברה, גם זו המודרנית. אם רק נשכיל לשלב את סגולותיה בתוך העולם שבו אנו חיים. אולי בהחזרת שמיטת הכספים, אולי בהשקעה גדולה יותר בתחום הרוחני דווקא בשנה הזאת, בלימוד ובהבנת העוצמה שלה, שנה שבה כולנו יוצאים לחירות... ואולי יש לכם רעיונות נוספים?

דרג את הכתבהדירוג כתבה צדק חברתי: שבת הארץ: 3 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים

עוד באותו נושא

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד