גם במותו נקרא ויחי

ג' טבת ה'תשע''ד 10:00

" 'ויחי יעקב בארץ מצרים שבע עשרה שנה...ויאמר יעקב ...עוד יוסף חי " וגו'.

"ויאמר יוסף אני אחיכם ...עוד אבי חי..."

כשבניו של אדם ממשיכים את דרכו חיו נקראים חיים כפי המובא במדרש.

 


בית הכנסת ,פינקס " שבפראג העתיקה סמוך לבית הקברות היהודי העתיק. הוא משמש היום כמוזאון וכל קירותיו מאותרים בשמות אחינו בני ישראל שנספו בשואה. מאחורי בית הכנסת משתרע בית הקברות בו קבורים המהר"ל ולידו קברו של הרב אפרים שלמה מלונציץ הוא בעל "הכלי יקר" ועוד גדולי ישראל.

 

בקרתי במקום עם קבוצת מטיילים מישראל שנכנסו לבית העלמין וכיוון שאני כהן נותרתי בחוץ ליד הפתח דרכו ראיתי את המצבות העומדות צפופות . התברר לי שקבורים בו רבבות יהודים בשכבות בגלל חוסר במקום. בית הקבורות הוא מהעתיקים בעולם היהודי חלק מהמצבות מסותתות באבן ומעותרות בפסוקים ובציון שמות הנפטרים.

בעוד אני מתבונן היגיע קבוצת תיירים גרמנים והמדריכה הסבירה להם ש"כאן קבור העם היהודי שכבות שכבות כמו סרדינים" "הם שוכבים כך מדורי דורות".

העיר לה אחד התיירים ואמר סלחי לי אך ראיתי היום בטלוויזיה שהעם היהודי פורח בארצו ,יש בהם רופאים מהנדסים ואנשי מדע ,צבא חזק וטכנולוגיה מפותחת. איך את אומרת שהעם הזה מת? ענתה לו המדריכה בגרמנית "זה לא עם יותר ,זה נפולת , שבבים, שאריות של היצרן" . קמצתי את אגרופי בזעם ונאלמתי דום. הם נכנסו ונעלמו מעיני.

 

בית קברות בפראג

עוד אני עומד ומהרהר שוב הגיעה קבוצה קטנה אבא אמא בן ובת מנומשים  ובהירי שיער . ואז הופתעתי שאימם אמרה להם  בעברית צברית " ילדים אנו נכנסים למקום קדוש תתנהגו יפה ,אה?  בכבוד"  עמיחי תחבוש את הכיפה שסבא נתן לך תחיה'לה  תפסיקי להתקוטט עם עמיחי על השוקולד..."

עמיחי ותחיה שובבים קולניים וחמודים. נכנסו לבית העלמין ונעלמו מעיני אך זמן רב עוד שמעתי את הד קולם משתאים מהעיטורים והאותיות החרותות על המצבות. נחמה גדולה מלאה את ליבי . הוצאתי מתרמילי את מפוחית הפה שתמיד איתי וניגנתי בפינת החצר מול הפתח את השיר עם ישראל חי של הרב קרליבך. עיני עצומות ודומעות ,תוך כדי כך נאספו מסביבי נערים ונערות יהודים צעירים ונוצר מעגל של רוקדים .

 

חברתי לקבוצה שעימה באתי בקצה השני של בית הקברות שם נמצא מוזאון וחנות המזכרות ,בחרתי כמה גלויות אך כששלחתי את ידי למצוא את הארנק הבחנתי שהא נעלם. נזכרתי במה שאמר התייר למדריכה וחשבתי בליבי  אכן יש לנו הכל  רופאים מדענים ,אפילו כייסים.

כשחזרנו למלון בסוף היום פקיד הקבלה מסר לי את הארנק  .ראה אמר מישהו מצא את הארנק והביא לכאן על פי כרטיס הביקור של המלון שהיה בתוכו. אכן גם משיבי אבידה יש לנו ."עם ישראל חי!!" כל המסמכים נמצאו בו ורק הדולרים לא .

עוד על פרשת ויחי

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד